WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Będzie więcej darmowych leków dla emerytów

Będzie więcej darmowych leków dla emerytów

28.10.2016, godz. 02:00
leki
foto: SHUTTERSTOCK

Mimo że program bezpłatnych leków dla seniorów obowiązuje od dwóch miesięcy, wielu pacjentów z tej grupy wciąż sporo pieniędzy zostawia w aptece. Minister Konstanty Radziwiłł (58 l.) obiecuje, że lista darmowych medykamentów zostanie wkrótce wydłużona.

Dziś w wykazie "S" jest tylko 1129 preparatów. Poza tym często bywa, że lekarze nie mogą przepisać leku jako darmowy, mimo że znajduje się on na liście. To dlatego, że każdy z preparatów ma określone wskazania, czyli przysługuje pacjentowi wyłącznie w konkretnych chorobach. Na przykład lek może być skuteczny na nadciśnienie i w niewydolności serca, ale ma wskazanie tylko w tym drugim przypadku. Lekarz nie może więc go przepisać jako bezpłatny w nadciśnieniu.

To poważny problem dla seniorów zawiedzionych tym, że muszą płacić. To, że lista darmowych leków jest skąpa, widzą też lekarze. - Nie zapominajmy, po co została uchwalona ta ustawa - przypomina prof. Piotr Hoffman, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - W grupie pacjentów powyżej 75. roku życia 15-17 proc. nie wykupowało leków, w grupie 65+ takich pacjentów jest nawet jedna trzecia - mówi profesor i apeluje do ministerstwa o rozszerzenie listy "S".

Dobra wiadomość: minister zdrowia już nad tym pracuje. - Najprawdopodobniej pierwsze większe zmiany w wykazie nastąpią w styczniu 2017 r. - mówi nam Milena Kruszewska, rzeczniczka Konstantego Radziwiłła. Jak się dowiadujemy, minister chciałby dodać do listy m.in. leki kardiologiczne (stosowane na początku leczenia niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej), insuliny krótkodziałające i leki na jaskrę.

Zobacz także: Wdowa po Przemysławie Gosiewskim ŻĄDA 5 milionów za SMOLEŃSK

Źródło: mra
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: