WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Biedni nie kupią już samochodów

Biedni nie kupią już samochodów

05.11.2016, godz. 05:00
Samochody ZDM na sprzedaż
foto: ZDM

Chcesz kupić tanio samochód? To się spiesz! Od stycznia rząd chce wprowadzić nowe stawki akcyzy. Dużo więcej zapłacą ci, którzy sprowadzają stare samochody z zagranicy. W niektórych przypadkach wysokość nowego podatku może przekraczać wartość auta.

Obecnie stawki akcyzy (czyli opłaty za pierwszą rejestrację samochodu w Polsce) nalicza się według dwóch progów: pojazdy z silnikami poniżej dwóch litrów - 3,1 proc. wartości pojazdu, auta z silnikami większymi - 18,6 proc. Takie drakońskie opłaty sprawiały, że właściciele często obniżali wartość pojazdu. Teraz stawki będą ustalone z góry. Planowane jest wprowadzenie ośmiu stawek w zależności od pojemności silnika oraz cztery kategorie wiekowe. Jak wylicza Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, najniższa stawka akcyzy będzie wynosić od 424 zł (auta nowe) do 574 zł (wyprodukowane w 2004 roku i starsze). Stracą osoby szukające 10-latka z silnikiem do dwóch litrów pojemności. Z kolei dla aut 12-letnich i starszych opłata wzrośnie o ponad 2 tys. zł, co w ogromnej liczbie przypadków przewyższy wartość samego pojazdu. Na przykład niezarejestrowany opel astra z 1998 roku z silnikiem 1,6 (ogłoszenie znalezione na jednym z portali) kosztuje około 2400 zł. Od Nowego Roku za jego rejestrację w Polsce trzeba będzie zapłacić. prawie 2500 zł.

Zyskują jak zawsze - najbogatsi. Jak wylicza SAMAR, przy zakupie jednego z najtańszych nowych aut na rynku - dacii lodgy za 37,9 tys. zł, akcyza wzrośnie o 146 zł. A przy zakupie sportowego auta za 2 mln zł właściciel zyskuje 250 tys. zł po zmianie przepisów!

Resort podaje, że nowe stawki zapewnią wpływy na poziomie 2,4 mld zł.

Zobacz także: Izabel Olchowicz-Marcinkiewicz: Marcinkiewicz lubi zostawiać kobiety w porach świątecznych

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: