WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Biorą 8500 emerytury, a powinni być skazani

Biorą 8500 emerytury, a powinni być skazani

13.08.2016, godz. 05:00
Biorą 8500 emerytury a powinni być skazani
Biorą 8500 emerytury a powinni być skazani foto: Super Express

Przed sądem już od kilku lat toczy się proces oskarżonych o popełnienie zbrodni komunistycznej PRL-owskich generałów Władysława C. (92 l.) i Józefa S. (82 l.) (sąd nie zezwolił na publikację danych osobowych). Wczoraj odbyła się kolejna rozprawa, a końca na razie nie widać. Tymczasem ci komunistyczni notable żyją sobie jak pączki w maśle, pobierając co miesiąc skandalicznie wysokie emerytury w wysokości 8,5 tys. zł! Dla porównania przeciętny polski emeryt otrzymuje świadczenie rzędu około 1600 zł.

Władysław C., który nie stawił się wczoraj na rozprawę przed warszawskim sądem rejonowym, w czasach Polski Ludowej piastował m.in. funkcję szefa bezpieki i wiceministra spraw wewnętrznych. - Był on nawet oskarżony o śmierć ks. Jerzego Popiełuszki, został jednak uniewinniony - mówi "Super Expressowi" historyk prof. Andrzej Paczkowski?(78 l.). Z kolei Józef S. był wysokim funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa, który w stanie wojennym kierował grupą operacyjną koordynującą działania wobec członków Solidarności.

Obecny proces dotyczy powołania ponad 300 opozycjonistów na "ćwiczenia wojskowe", podczas których przetrzymywani byli przez trzy zimowe miesiące w strasznych warunkach. Do tej pory tym komunistycznym funkcjonariuszom jednak włos z głowy nie spadł. - Nic dziwnego, polskie sądy po prostu nie radzą sobie z rozliczaniem zbrodni komunistycznych. Skazano co prawda kilku funkcjonariuszy niższego szczebla, ale z osądzeniem osób wysoko postawionych w czasach PRL jest problem. Moim zdaniem to wojna przegrana w 90?procentach - komentuje historyk prof. Antoni Dudek (50 l.).

Według historyka takie osoby nie powinny pobierać skandalicznie wysokich emerytur. - Obniżenie świadczeń miała już załatwić ustawa przygotowana przez koalicję PO-PSL. Jak widać, skoro obaj generałowie wciąż pobierają ponad 8 tysięcy, to nie odniosła oczekiwanego efektu. Być może zmieni to ustawa dezubekizacyjna, której projekt ostatnio przedstawił rząd PiS. Powinno obniżyć się im emerytury znacznie poniżej poziomu średniej - domaga się historyk.

Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

ZOBACZ: Emeryci proszą przynajmniej o 70 zł podwyżki

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: