WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Brak kary dla gwałciciela, który poślubi swoją ofiarę. Nowa ustawa, która zmobilizowała kobiety do strajku

Brak kary dla gwałciciela, który poślubi swoją ofiarę. Nowa ustawa, która zmobilizowała kobiety do strajku

20.11.2016, godz. 09:29
gwałt przemoc kobieta
foto: SHUTTERSTOCK

Tysiące kobiet na ulicach Ankary, Stambułu i innych miast Turcji wyszło na ulice, by zaprotestować według nowej ustawie, o której dyskutują tureccy politycy w Sejmie. ONZ zaniepokoiło się pomysłem tureckich polityków, którzy chcą ułaskawiać gwałcicieli nieletnich kobiet pod warunkiem, że ożenią się ze swoją ofiarą.

Pierwsze czytanie nowej ustawy tureckiego rządu odbyło się w zeszły czwartek. W piątek kobiety wyszły na ulice tureckich miast, by zaprotestować według mizoginistycznej ustawie. "Nie zgadzamy się na wasz system nadużyć wobec kobiet!" - głosiły transparenty protestujących. W sobotę członkowie ONZ z zaniepokojeniem zerkali na wschodnie państwo. Według nowego prawa, gwałciciel, który dokonał przestępstwa przed 11 listopada 2016 roku, nie trafi do więzienia, jeśli zobowiąże się do poślubienia swojej ofiary. - Teraz, gdy wejdzie w życie nowa ustawa, żadna turecka kobieta nie przyzna się, że ją zgwałcono, ponieważ będzie się bała, że zmuszą ją do małżeństwa z gwałcicielem - czytamy na TVN 24 słowa Fadime Celebi, przewodnicząca organizacji socjalistek.

Jak politycy argumentują absurdalny pomysł? Według premiera Binalia Yildrima uchylenie od kary ma być jednorazowe i służyć jako "pewne poczucie sprawiedliwości" oraz "zapobieganie temu, aby dzieci poczęte w drodze gwałtu nie pozostawały bez środków do życia, gdy ojciec pójdzie do więzienia". Gauri van Gulik, wicedyrektorka Amnesty International w Europie, uważa, że ustawa ta spowoduje większą ilość gwałtów w Turcji. W tym kraju popularne jest, że za mąż wychodzą osoby w wieku 17, a nawet 16 lat. Turecki Trybunał Konstytucyjny skreślił w tym roku z listy nadużyć seksualnych każdy stosunek seksualny z dzieckiem poniżej 15 roku życia, co spotkało się z wielką krytyką obywateli.

Zobacz: Brutalnie zgwałcili 25-latkę i wszystko nagrali. Kobieta pójdzie do więzienia?! [ZDJĘCIE]

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: