WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Brakuje pieniędzy na 500+! Co dalej z programem PiS?

Brakuje pieniędzy na 500+! Co dalej z programem PiS?

10.08.2016, godz. 07:00
Henryk Kowalczyk
Henryk Kowalczyk foto:

Czy 500 plus trafi do rodzin w przyszłym roku i w latach następnych? Nie jest to do końca pewne. Henryk Kowalczyk (62 l.), minister w Kancelarii Premiera, ujawnił właśnie niepokojący sekret rządu - w budżecie państwa nie ma pieniędzy na około trzy miesiące wypłat tego świadczenia.

- Obecnie brakuje ok. 5 mld zł na finansowanie programu 500 plus - ujawnił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów w rozmowie z "Pulsem Biznesu". Ta kwota to niemal trzy miesiące wypłat pieniędzy dla rodziców. W przyszłym roku na program potrzeba ok. 23 mld zł.

Przypomnijmy, że dopiero co inny ważny polityk PiS, wicepremier Mateusz Morawiecki (48 l.), również pozwolił sobie na szczerość. Podczas spotkania z sympatykami PiS w Bydgoszczy przyznał, że na program 500 plus rząd zaciągnął kredyt! - Zadłużyliśmy się o dodatkowe 20 mld zł, bo chcemy promować dzietność. Jesteśmy we własnym gronie i nie musimy mówić sobie tylko pięknych słów - ujawnił Morawiecki.

Zobacz: Ile razy Kurski pokazał się w TVP w ostatnim miesiącu? PODLICZONO

Czy to oznacza, że zagrożone jest dalsze wypłacanie świadczeń 500 plus? Minister Kowalczyk próbuje uspokajać w "Super Expressie", że nie. - Rodziny mogą spać spokojnie. Pieniędzy na 500 plus nie zabraknie - powiedział. Wcześniej zapewniał, że rząd znajdzie brakujące 5 mld zł.

O dziwo, opozycja. wierzy ministrom PiS. - Tych pieniędzy nie mamy w budżecie, ale rząd zrobi wiele, by były - mówi były wiceminister finansów Izabela Leszczyna (54 l.). - Będą pochodzić m.in. z podatku VAT. Podwyższyliśmy go w latach kryzysu z 22 do 23 proc. W tym roku, zgodnie z ustawą, powinien być obniżony. Ale nie będzie obniżony. Żeby jednym Polakom dać, innym trzeba zabrać - komentuje były wiceminister.

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: