WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Brawo! Nie zapłacimy podatku! 3 mln Polaków zyska na podniesieniu kwoty wolnej

Brawo! Nie zapłacimy podatku! 3 mln Polaków zyska na podniesieniu kwoty wolnej

30.11.2016, godz. 05:00
Brawo! Nie zapłacimy podatku!
Małgorzata Lewczuk z synkiem Bartkiem foto: Andrzej Woźniak/Super Express

To superekspresowe tempo! Najpierw w nocy z poniedziałku na wtorek Senat przegłosował poprawkę, wczoraj przyjął ją Sejm, a kilkadziesiąt minut później podpisał ustawę prezydent. Chodzi o podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najmniej zarabiających - do 6600 zł. Dzięki tej zmianie ponad 3 miliony Polaków nie zapłaci w 2017 roku podatku lub zapłaci niższą daninę.

W czasie nocnych obrad w Senacie parlamentarzyści PO wnioskowali, by kwotę wolną od podatku podnieść wszystkim do 8 tys. zł. - Czyli do sumy, jaką obiecywał PiS w kampanii - argumentowali. Partia rządząca przyjęła inne rozwiązanie. Zyskają najbiedniejsi, stracą najbogatsi. Od przyszłego roku kwota wolna będzie różnić się w zależności od naszych zarobków. Osoby, których roczny dochód nie przekroczy 6600 zł, zostaną całkowicie zwolnione z podatków. Mniejszy podatek niż obecnie zapłacą także zarabiający pomiędzy 6600 zł a 11 000 zł rocznie. Będą oni mogli od obliczonego na koniec roku podatku odjąć sobie kwoty od 556,02 zł do 1188 zł. Na zmianach według obliczeń Ministerstwa Finansów zyska ponad 3 mln osób.

- Mam rentę inwalidzką w wysokości 860 zł. Z takimi dochodami będę już mogła skorzystać z tego, by odpisać większą kwotę wolną od opodatkowania. Dla mnie każdy grosz się liczy. Wychowuję sama synka, który rośnie, a w związku z tym potrzeby są coraz większe - mówi nam Małgorzata Lewczuk (51 l.) ze wsi Borki-Paduchy w woj. mazowieckim.

Wtóruje jej Paulina Ślósarz (19 l.), studentka z Wrocławia, która zarabia ok. 6,5 tys. zł rocznie. - Bardzo mnie cieszy takie rozwiązanie. Dzięki temu będę mogła więcej zarobić. To ułatwi mi życie: bo przecież np. ksero kosztuje niekiedy krocie i czasami muszę z czegoś zrezygnować, np. z wyjścia do kina - kwituje studentka.

Niestety, podatnicy z dochodem rocznym od 11 000 zł do 85 528 zł nie odczują żadnych zmian. Dla nich kwota wolna od podatku zostanie na poziomie 3091 zł. A dla Polaków z dochodem rocznym ponad 85 528 zł kwota wolna stopniowo obniży się do zera.

Zobacz: Prezydent Duda podpisał ustawę o kwocie wolnej od podatku

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: