WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka CBA szuka przekrętów w spółkach

CBA szuka przekrętów w spółkach

21.09.2016, godz. 05:00
CBA zatrzymało polityka związanego z PiS
foto: EAST NEWS

To już nie przelewki! Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli wczoraj do pięciu spółek Skarbu Państwa z żądaniem wydania dokumentów. Interesują ich umowy i wydatki spółek na usługi marketingowe, reklamowe i doradcze zawarte po 1 grudnia ubiegłego roku, a więc już kiedy na czele spółek stali ludzie związani z PiS. Kontrolę zlecił osobiście minister, koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński (51 l.).

Chodzi o Lotos, PKN Orlen, KGHM, Grupę Azoty i Polską Grupę Zbrojeniową. - CBA chce sprawdzić sygnały o nieprawidłowościach, jakie wpływały do Biura, dotyczące tych konkretnych pięciu spółek. Funkcjonariusze delegatur będą badali umowy i wydatki. Analizie, oprócz zakresu samych umów, zostanie poddana dokumentacja wykonawcza i rozliczeniowa. Taki sam zakres kontroli CBA obejmie wszystkie podmioty zależne tych pięciu spółek. To nawet kilkadziesiąt innych firm - informuje nas wydział komunikacji CBA.

Według naszych informacji kontrola to efekt anonimowych zawiadomień kierowanych na biurko prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (67 l.). W ostatnim czasie miał on dostać sporo sygnałów, że właśnie w tych pięciu spółkach - te same osoby, firmy, podwykonawcy zaczęli się w ekspresowym tempie wzbogacać. Na reakcję długo nie trzeba było czekać. Ze stanowiskiem w rządzie pożegnał się minister skarbu Dawid Jackiewicz (43 l.), a koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński zarządził kontrolę.

Również wczoraj premier Beata Szydło (53 l.) wezwała do siebie kilku ministrów na pilną naradę. Powód? Kontrola CBA w spółkach Skarbu Państwa. Po południu miała się odbyć w tej sprawie konferencja prasowa. Została jednak nagle odwołana.

Czytaj: Tajna broń Macierewicza: Seksowna i śmiertelnie niebezpieczna

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: