WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Chcą wykopać Gomułkę i innych z Powązek

Chcą wykopać Gomułkę i innych z Powązek

03.08.2016, godz. 05:00
CHCĄ WYKOPAĆ ICH Z POWĄZEK.
foto: Super Express

Czy z Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach znikną grobowce Władysława Gomułki (+77 l.) i Bolesława Bieruta (+64 l.)? Żąda tego Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, które w tej sprawie wysłało list do prezesa IPN.

Kombatanci z POKiN chcą usunięcia z Alei Zasłużonych na Powązkach grobów znanych komunistów: Gomułki, Bieruta, Karola Świerczewskiego (+50 l.) czy Juliana Marchlewskiego (+59 l.). "Aleja Zasłużonych jest miejscem wiecznego spoczynku dla bohaterów, a nie dla najeźdźców, namiestników obcych mocarstw, zdrajców i zaprzańców" - napisał dr Jerzy Bukowski w liście do prezesa IPN Jarosława Szarka (53 l.). W rozmowie z nami tłumaczy, że jego zdaniem nie mogą oni leżeć obok Tadeusza Bora-Komorowskiego (+71 l.) czy płk. Ryszarda Kuklińskiego (+74 l.). - Zdrajców należy przenieść gdzieś indziej, np. do grobowców rodzinnych, oczywiście wszystko musi się odbyć w godny sposób - stwierdza Bukowski.

Dekomunizację Powązek zdecydowanie krytykuje były szef SLD Leszek Miller (70 l.). - Marni są ludzie, którzy wyżywają się na umarłych. Cmentarz symbolizuje powagę, ciszę i spokój. I ten spokój trzeba dać ludziom, którzy są pochowani również w Alei Zasłużonych na Powązkach, niezależnie, czy są z lewej czy prawej strony - mówi nam były premier.

Tymczasem IPN ma na razie ważniejsze sprawy niż dekomunizacja cmentarza. - Dla nas priorytetem jest teraz poszukiwanie bohaterów na Powązkach. Pan prezes odniesie się do dekomunizacji Alei w stosownym terminie - powiedział nam p.o. rzecznik prasowy IPN Andrzej Arseniuk.

Zobacz: Kurski wyleciał, bo podpadł Kaczyńskiemu. Koniec kariery w fotelu prezesa TVP

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: