WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Co to jest zdrada dyplomatyczna? Co za to grozi?

Co to jest zdrada dyplomatyczna? Co za to grozi?

17.10.2016, godz. 13:54
sąd, sala rozpraw
foto: Archiwum

Zdrada dyplomatyczna, to hasło pojawiło się niedawno w kontekście śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Jak się okazało Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwa w sprawie katastrofy, a jedno z nich ma dotyczyć zdrady dyplomatycznej.  Czym jest zdrada dyplomatyczna, kto może za nią odpowiadać i co grozi za zdradę dyplomatyczną? Czy za zdradę dyplomatyczną w kontekście katastrofy pod Smoleńskiem może odpowiadać Donald Tusk?

Zdrada dyplomatyczna to najprościej mówiąc działanie na szkodę własnego państwa, którego dopuścił się urzędnik państwowy. W myśl przepisów Kodeksu Karnego zdrada dyplomatyczna to:  - Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Oznacza to, że za zdradę dyplomatyczną urzędnik występujący w imieniu Polski może trafić za kratki nawet na 10 lat. O kogo więc chodzi i komu może grozić kara za zdradę dyplomatyczną? Według przepisów za zdradę dyplomatyczną odpowiadać może: przedstawiciele służb konsularnych, dyplomatycznych, parlamentarzyści i członkowie rządu reprezentujący Polskę. Nie musi to być obywatel Polski, grunt, że w imieniu Polski występuje w stosunkach z obcym rządem lub jakąś organizacją. Zdrada dyplomatyczna jest ścigana z urzędu.

Czy w sprawie dotyczącej katastrofy smoleńskiej za zdradę narodową może zostać osądzony Donald Tusk? Pewnym jest, że w czasie, gdy doszło do katastrofy smoleńskiej polskim premierem był Donald Tusk.

Zdaniem specjalisty prof. Piotra Kruszyński jakiś czas temu mówił w rozmowie z TVN24: - Jest to taki teoretyczny straszak, po który bardzo rzadko sięga się w praktyce. W dodatku co najmniej w trzech miejscach zawiera ogólne sformułowania, rodzące wątpliwości interpretacyjne. Bo kto jest upoważniony do występowania w imieniu RP: premier tak, minister owszem, ale czy wiceminister? Mam wątpliwości. Co to jest zagraniczna organizacja? Myślę, że wiele podmiotów zasługuje na to określenie - czytamy na tvn24.pl.

Czy w Polsce ktoś został skazany za zdradę dyplomatyczną? Od 1950 roku w Polsce prawomocnym wyrokiem skazano za zdradę dyplomatyczną tylko dwie osoby.

Zobacz: Sondaż SE.pl: Europa chce Tuska, Polska już nie

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: