WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Co Polacy sądzą o ZAKAZIE handlu w niedzielę? SONDAŻ dla SE.pl

Co Polacy sądzą o ZAKAZIE handlu w niedzielę? SONDAŻ dla SE.pl

21.07.2016, godz. 14:41
Źródło: Super Express TV

Wielu Polaków jest tak zabieganych w ciągu tygodnia, że na zakupy wybiera się w niedzielę. Centra handlowe w weekendy wprost pękają w szwach. Ale mimo tego pojawiają się pomysły, by wielkie galerie handlowe były zamknięte w niedzielę. Co na to Polacy? Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster przeprowadzonego w ramach cyklu "Taka jest Polska" dla SE.pl nie chcemy, by sklepy były zamknięte w siódmego dnia tygodnia.

NSZZ Solidarność zbiera podpisy pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta. Prawo i Sprawiedliwość słowami prezesa Jarosława Kaczyńskiego (67 l.) zapowiedziało, że taki projekt poprze. Tymczasem Polacy wcale nie chcą, aby zamykano centra i galerie akurat w te dni. Wynika tak z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie SE.pl. Na pytanie: Czy jesteś za wprowadzeniem całkowitego zakazu handlu w niedzielę? aż 62 proc. badanych odpowiedziało NIE. Za zakazem handlu w niedzielę opowiedziało się 30 proc. respondentów, a 8 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Zdaniem specjalistów Polacy nie chcą wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, bo centra handlowe traktują nie tylko jako sklep, ale i miejsce spędzenia wolnego czasu, w których można się spotkać: - Szczególnie duże centra handlowe działają trochę jak miejsca spotkań i te spotkania powodują dodatkową konsumpcję. Jest to konsumpcja związana z barami, kawiarniami, ale też często chodzi o dodatkowe zakupy. To znaczy kupujemy coś, czego byśmy nie kupili w tygodniu. To nie jest tak, że zakaz handlu w niedzielę spowoduje duży ubytek produktu krajowego brutto, natomiast na pewno jakiś wpływ będzie – mówi ekonomista Marek Zuber (44 l.).

Sondaż został przeprowadzony w dniach 15-18 lipca 2016 przez Instytut Badań Pollster na próbie 1051 dorosłych Polaków.

Zobacz: Nowy SONDAŻ partyjny

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: