WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Co z głazem upamiętniającym Lecha Kaczyńskiego? Podjęto już decyzję!

Co z głazem upamiętniającym Lecha Kaczyńskiego? Podjęto już decyzję!

17.08.2016, godz. 19:32
tablica rzeźba Lech Kaczyński
tablica rzeźba Lech Kaczyński foto: EAST NEWS

Głaz upamiętniający Lecha Kaczyńskiego, który stanął na Placu Bankowym w Warszawie w rocznicę katastrofy smoleńskiej, ciągle budzi spory. Niektórzy twierdzą, że "głaz" stoi tam nielegalnie. Dziś doszło do spotkania z wiceprezydentem miasta i stołecznym konserwatorem zabytków. Co wynikło ze spotkania?

– Wojewoda i mazowiecka konserwator zakwestionowali, czy teren jest w strefie ochrony konserwatorskiej, a co za tym idzie, czy stołeczny konserwator ma prawo wydawać decyzje w sprawie znajdujących się w jego obrębie obiektów. Przytoczony został argument, że w dokumentach z lat 60., kiedy następował wpis do tego rejestru, nie ma odpowiednich załączników graficznych, które mogłyby o tym świadczyć – powiedziała w rozmowie z serwisem onet.pl Agnieszka Kłąb, rzeczniczka stołecznego Ratusza.

Budynek Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy jest zabytkiem. W Ewidencji nie wspomniano jednak nic o dziedzińcu i numerze działki, na którym stoi gmach. - To pozwala sądzić, że sam w sobie nie podlega on ochronie konserwatorskiej, a to z kolei oznacza, że konserwator nie jest tu właściwą osobą, jeżeli chodzi o wydawanie decyzji w sprawie obiektów, które się w jego obrębie znajdują, czyli również w kwestii usuwania jakichkolwiek obiektów – mówi dla serwisu  Anna Szczygieł, rzeczniczka wojewody.

- W związku z tym jest postulat - i obie strony się z tym zgodziły - że najlepiej będzie, jeżeli w tej sprawie wypowie się minister kultury i dziedzictwa narodowego. Jeżeli podzieli on opinię pana wojewody i pani wojewódzkiej konserwator zabytków, o tym, co znajduje się w obrębie tego placu, decydować powinien właściciel terenu. Tymczasem 85 procent udziałów w całym obiekcie, czyli i w budynkach, i w dziedzińcu, ma Mazowiecki Urząd Wojewódzki – tłumaczy Anna Szczygieł.

Zobacz: Marihuana będzie legalna w Polsce? Za tym pomysłem jest nawet PiS!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: