WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ćwierć wieku w kolejce do lekarza

Ćwierć wieku w kolejce do lekarza

16.08.2016, godz. 05:00
Szpital pacjent lekarz
foto: EAST NEWS

Mimo obietnic ministra Konstantego Radziwiłła (58 l.), że kolejki do lekarzy będą krótsze, niestety nie zanosi się na to. - Kolejki nie zmalały, a umówienie się w niektórych miastach na wizytę u specjalisty graniczy z cudem - alarmuje Fundacja Watch Health Care. Jak wynika z raportu fundacji, rekordzista musi czekać... 24 lata na zabieg stawu kolanowego.

- Kolejki do lekarzy nie zmalały, porównując rok do roku, utrzymuje się negatywny trend, co jest niedopuszczalną sytuacją - ostrzega Jacek Siwiec, wiceprezes zarządu Fundacji WHC.

I faktycznie, nie ma obecnie obszaru medycyny, w którym nie odnotowano by kolejki. I tak: na usunięcie żylaków pacjentka musi czekać średnio ponad dwa lata. Najpierw jest wizyta u specjalisty - średnia kolejka ok. 7,1 miesięca. Następnie ok. 4,5 miesiąca chory czeka na USG kończyn dolnych. Za kolejne 3,6 miesiąca ma umówioną wizytę u chirurga naczyniowego, a ten wyznacza termin zabiegu za 13,6 miesiąca. Z kolei na wymianę zastawki serca pacjenci muszą czekać ponad rok. Połowa tego czasu to oczekiwanie na wizytę u kardiologa - ok. 7,1 miesiąca. Jednak to, co najbardziej bulwersuje, to przypadki wieloletnich oczekiwań na wizytę u specjalistów. W Piekarach Śląskich jeden z pacjentów na zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego musi czekać do... 14 maja 2040 r., czyli 24 lata!

Zobacz: Kora wywalczyła darmowy lek na raka!

Tymczasem minister Radziwiłł, choć zdaje sobie sprawę, że "w służbie zdrowia nie jest dobrze", uważa, że sytuacja nie jest tak tragiczna. - Będą krótsze kolejki i lepszy dostęp do świadczeń jeszcze w tym roku - zapowiadał niedawno w Polskim Radiu. Problem w tym, że takie obietnice słyszymy prawie codziennie. I co? I nic...

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: