WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Czarna sobota - protest kobiet. Relacja NA ŻYWO. "MACICE WYKLĘTE!"

Czarna sobota - protest kobiet. Relacja NA ŻYWO. "MACICE WYKLĘTE!"

01.10.2016, godz. 14:56
Ogólnopolski strajk kobiet
foto: printscreen Facebook

Dziś w wielu miastach Polski kobiety wyjdą na ulicę, by zamanifestować oburzenie związane z planami zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej przez rząd. W całym kraju odbędą się liczne demonstracje związane z akcją Ogólnopolski strajku kobiet, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek. Dziś zdenerwowane kobiety wyrusząmiędzy innymi pod Sejm.

Pomysł pracy rządu nad projektem "Stop aborcji" nie podoba się większości obywateli. Dlatego kobiety z całej Polski przyjechały dziś tłumnie do Warszawy, aby wziąć udział w demonstracji "Żarty się skończyły" przeciwko planom rządu. Chodzi o zaostrzenie prawa aborcyjnego w naszym kraju. Demonstracje odbędą się również w innych miastach, między innymi w Słupsku. Zapraszamy na naszą relację.

15:00 To już koniec Czarnego protestu. Ale to dopiero początek walki kobiet o swoje prawa. W poniedziałek 3 października czeka nas bowiem Czarny Poniedziałek!

14:20 Tymczasem pod Sejmem tłumy zdenerwowanych na rząd obywatelek i obywateli Polski!

14:00 Niestety protestujące nie ustrzegły się małej wpadki. Jedna z przemawiająych, Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej, zaczęła nagle krzyczeć "Dość dyktatury kobiet!". Tłum od razu podłapał hasło. Dopiero po chwili zorientowano się, że emocje związane ze strajkiem spowodowały błąd. Dość dyktatury mężczyzn! - poprawiła się uczestniczka strajku.

13:50 Według sondażu przeprowadzonego przez Ipsos dla serwisu OKO.press większość Polaków jest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w naszym kraju. "Stop aborcji" popiera jedynie 11% badanych. 37% chce liberalizacji aborcji, a 47%, żeby nie zmieniać przepisów w tej kwestii.

13:40 Posłanka Joanna Mucha przemówiła przed zgromadzonymi. - Postaw nie zmienia się groźbą więzienia, policjantem i prokuratorem, ale edukacją seksualną - mówiła. - To nasz rząd bronił kompromisu, ratyfikował konwencję antyprzemocową, wsparł in vitro. Dziś walczymy dalej! - zapewniła.

Została jednak wybuczana i wygwizdana. Zapewne uczynili to przeciwnicy PO i zwolennicy partii Razem. Zresztą dawna partia rządząca przyczyniła się do odrzucenia projektu "Ratujmy Kobiety".  - Możemy się różnić w poglądach, ale dziś stoimy tu wszyscy razem, by nie pozwolić na piekło kobiet - przekonywała Mucha. - Gdzie byliście 8 lat temu? - pytał wzburzony tłum.

13:35 "Chcemy lekarzy, nie misjonarzy!", "Nie damy się fanatykom!" - takie hasła można usłyszeć obecnie pod Sejmem.

Są również hasła, które walczą z opersją za pomocą humoru:

13:30 Tymczasem w Słupsku prezydent miasta Robert Biedroń również angażuje się w walkę o prawo do wolności wyboru.

13:25 Pojawili się też politycy opozycji między innymi Ewa Kopacz i Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jest również Arian Zandberg.

13:20 Pod Sejmem jest co raz więcej członków protestu.

13:10 Nawet stacja Comedy Central przyłaczyła się do protestu. Po każdym odcinku emitowana jest krótka scena z kultowych "Przyjaciół", nawiązująca do problemu aborcji.

13:05 Walczące o swoje prawa kobiety zbierają się pod Sejmem. W protest zaangażowała się również Partia Razem, która wydała oficjalne oświadczenie. - Partia Razem apeluje o liczne przybycie przed Sejm w najbliższą sobotę 1 października o godz. 13.00.Polityczki kilku ugrupowań, w tym partii Razem, przedstawicielki inicjatyw obywatelskich i organizacji pozarządowych, a także rzesze zwykłych kobiet kolejny raz zaprotestują przeciw barbarzyńskiemu projektowi ustawy bezwzględnie zakazującej przerywanie ciąży — także wtedy, gdy pochodzi ona z gwałtu, zagraża zdrowiu kobiety lub płód jest trwale i nieodwracalnie uszkodzony - czytami w materiale prasowym. Na miejscu jest pomysłodawczyni protestu Małgorzata Adamczyk.

13:00 W Warszawie demontracja "Żarty się skończyły" dopiero się zaczyna. Tymczasem w Słupsku trwa w najlepsze.Robert Biedroń zamieścił na swoim Twitterze nagranie ze strajku.

Zobacz: Czarny poniedziałek. Ogólnopolski strajk kobiet - gdzie i o której protesty? [HARMONOGRAM]

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: