WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Czarny poniedziałek. Cielecka przerażona: Ktoś będzie nam mówił co mamy jeść. #Czarnyprotest [Zapis RELACJI NA ŻYWO]

Czarny poniedziałek. Cielecka przerażona: Ktoś będzie nam mówił co mamy jeść. #Czarnyprotest [Zapis RELACJI NA ŻYWO]

03.10.2016, godz. 20:27
CZARNY PROTEST W WARSZAWIE.
Kaziemira Szczuka. foto: Super Express

#CzarnyPoniedziałek, czyli ogólnopolski strajk kobiet odbył się 3 października na terenie całego kraju. Projekt ustawy antyaborcyjnej to powód dla którego kobiety  nie poszły do pracy, do szkoły i na uczelnię. Całkowity zakaz aborcji budzi silny społeczny sprzeciw i to jest powód dla którego pojawił się #CzarnyPoniedziałek jako wyraz buntu. Reporterzy SE.pl od rana byli w miejscach gdzie odbywają się manifestacje. Zapraszamy na naszego Facebooka oraz Snapa gdzie prowadzona była relacja na żywo. Zapis relacji z #CzarnegoPoniedziałku na SE.pl

W poniedziałek rozpoczął się ogólnopolski strajk kobiet pod hasłem: "Czarny poniedziałek" (#CzarnyPoniedziałek). Zaniepokojone obecną sytuacją polityczną w kraju kobiety, nie poszły do pracy i na wykłady, by móc zaprotestować wobec planów wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. W tym czasie w całej Polsce odbyły się wydarzenia nagłaśniające problem. Strajk kobiet skończył się o godzinie 17:30. Reporterzy SE.pl byli na miejscu gdzie odbywały się protesty. Byliśmy z relacją na Facebooku i Snapie SE.pl #CzarnyPoniedziałek.

 

ABY ODŚWIEŻYĆ KLIKNIJ F5

20.25 Cielecka: -  Popieram modlenie się za poczęte dzieci. Tylko módlmy się o to, żeby były zdrowe. Módlmy się za te matki.

20.12 Cielecka boi się, że władza zacznie obywatelom wchodzić do mieszkań i sprawdzać, jakie mają meble. - To jakiś prymitywny faszyzm, gdzie jakaś grupa ludzi próbuje powiedzieć innym, jak mają żyć. Być może za chwilę ktoś będzie nam mówił co mamy mówić, co jeść.

20.05 Drugim gościem Olejnik jest prof. Romuald Dębski: - Ta ustawa jest horrorem dla kobiet. To je mobilizuje do protestu. Cielecka: - najgorsze jest to, że walczymy o podstawowe uwarunkowania przerywania ciąży. Najgorsze jest to, że walczymy o minimum. W większości krajów zachodnich aborcja jest legalna na życzenie.

20.00 W rozmowie z Moniką Olejnik, Magdalena Cielecka mówi: - Ogromne jest wsparcie ludzi na świecie. (...) To był strajk ostrzegawczy. W swoim mysleniu jesteśmy zbyt daleko, by ktoś nam teraz coś zabrał.

19.35 Uczestnicy protestu przeszli przed Teatr Polski, gdzie odbywa się gala 35-lecia "Tygodnika Solidarność". Biorą w niej udział prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

19.30 Maja Ostaszewska w "Faktach po Faktach" o #CzarnyProtest: - To jest walka o prawa człowieka, obywatela. To jest dowód na to, jak bardzo przekroczono granicę, i jaka jest determinacja. To było spontaniczne, hasło rzucone przez Krystynę Jandę zostało podchwycone.

18.30 Przed Sejmem:

18.15 Część manifestantów jest przed Sejmem, gdzie trwa demonstracja. Adrian Zandberg donosi, że spontaniczna: - Tysiące na spontanicznym demo pod Sejmem. Krzyczymy: Hanba poslowie!

17.50 Krzysztof Wyszkowski o proteście: - Wiele kobiet żąda legalnej aborcji bo to "nasze ciała". Co za pogarda dla mężczyzn, którzy w tym ujęciu są maszynką do seksu, a nie ojcami.

17.47 Tymczasem na Twitterze:

17.30 Uczestnicy #CzarnyProtest powoli się rozchodzą. ZOBACZCIE zdjęcia z #CzarnyPoniedziałek

17.25 Protest powoli dobiega konca: - Rząd nam ciąży - takim hasłem organizatorzy kończą manifestację. I proszą, aby zebrani spokojnie rozchodzili się do domów.

17.15 czarny protest i malarka Hanna Bakuła: - Jeżeli to się odpuści, to będzie kupa kalek, bękartów, dzieci z wadami. Kupa samobójstw i zabójstw. WIĘCEJ

17.10 #CzarnyProtest wspiera też dziennikarz sportowy Tomasz Zimoch: - I znowu liczydeł zabrakło w sklepach! I to nie tylko w Warszawie! KOBIETY jesteście niepoliczalne! Ciekawe, jak WAS policzą w połowie drogi, między godziną 19 i 20...- napisał na Facebooku.

17.00 Poseł PO też protestuje:

16.55 Zdaniem organizatorów na #CzarnyProtest na pl. Zamkowym jest 30 tys. osób. Oprócz popierających #CzarnyPoniedziałek na placu są też ci, którzy chcą całkowitego zakazu aborcji. -  Pod kolumną jest mała grupka zwolenników całkowitego zakazu aborcji. Krzyczą "pokojowa demonstracja" - relacjonuje nasza reporterka.

16.23 Adrian Zandberg na Twitterze:

16.00 Na plac Zamkowy ciągle schodzą się kolejni manifestanci biorący udział w #CzarnyProtest:

15.45 Tomasz Lis na Twitterze: - Właśnie włączyłem tv i patrzę na Plac Zamkowy. Ale moc!!!!

15.35 #CzarnyProtest i kolorowe parasole

 

15.25 Za chwilę #CzarnyProtest na Placu Zamkowym.

 

15.09 Brat Jacka Kurskiego, redaktor "Gazety Wyborczej"  chwali się na Twitterze:

15:00 Już za pół godziny kulminacja #CzarnyPoniedziałek na Placu zamkowym.

14:45 Na miejscu #CzarnyProtest jest też Kazimiera Szczuka

14:35 Pod Uniwersytetem Warszawskim jest punkt, w którym można odebrać ulotki na temat projektu ustawy antyaborcyjnej.

14:30 #CzarnyProtest, a w jego ramach strajk #CzarnyPoniedziałek dziś nie tylko w Warszawie, ale i w innych miastach Polski. Strajk kobiet jest także w Słupsku. Prezydent miasta Robert Biedroń jest dumny ze swoich pracownic, na Twitterze napisał: - 64 kobiety w ratuszu na urlopach. Rekordowa absencja. Daje się odczuć brak kobiet. Ale o to chyba chodziło. Wspólna sprawa!

14:17 Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz na Twitterze:

14:15 Deszcz leje bez ustanku, ale kobiety protestują:

14:05 Do tłumów przemawiają ci, którzy chcą, nawet małe dzieci. Wśród przemawiających była kobieta, która przyznała, że jest katoliczką, ale nie zgadza się na całkowity zakaz aborcji.

13.50 Na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej z ul. Świętokrzyską trwa #CzarnyProtest. W strugach deszczu kobiety słuchają wystąpień. Głos zabierają liderki protestujących, a teraz przemawia 14-letnia dziewczynka z tłumu.

13:40 Tak prezentuje się bar przy teatrze Studio.

13:20 W restauracji przy tetarze Studio w PKiN kobiety biorące udział w #CzarnyPoniedziałek moga za darmo napić się gorącej kawy i herbaty. Można tam też wpisać się na listę osóbbiorących udział w #CzarnyProtest. Trwa tam również produkcja specjalnych przypinek.

13:11 Sylwia Zborowska z Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny wspiera "Biały protest". Zaznaczyła, że protestujące kobiety nie mogą być traktowane jako reprezentantki wszystkich kobiet. Według niej: - Warto zauważyć, że jest to głos mniejszości o czym mówią podstawowe liczby. Przypomniała, że w sobotnich manifestacjach przeciwnych zaostrzeniu przepisów aborcyjnych wzięło udział ok. 6 000 osób. Jak przekonywała: - Jak to się ma do liczby uczestników Marszu Dla Życia i Rodziny, których w skali kraju było prawie 200 tysięcy? To na prawdę promil. Przyznała również, że jej organizacja wspiera całkowity zakaz aborcji.

12:33 Jaka jest frekwencja w pikiecie pod siedzibą PiS? Zdjęcie z lotu ptaka pokazuje to dość wyraźnie:

 

 

12:17 Wśród haseł skandowanych pod siedzibą PiS dało się wyróżnić m.in.: "Chcemy lekarzy, a nie misjonarzy!", "Moja ciało, moja sprawa!", "Prezesie, niestety, twój rząd obalą kobiety!", "Chcemy doktora, nie prokuratora", "Rewolucja jest kobietą!". Protestujący (głównie panie) stworzyły symboliczną "ścianę furii" przed budynkiem. Demonstracja przebiega spokojnie.

12:04 W sieci trafiają się też komentarze ironiczne, jak np... :

 

 

... lub też:

 

 

11:47 Sytuacja pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości wygląda obecnie tak:

 

 

11:30 Ponad 30 knajp i kawiarni w samej Warszawie przyłączyło się do strajku kobiet. Część będzie zamknięta, w innych pracują dziś tylko panowie. W kilku uczestnicy protestu ubrani na czarno mogą liczyć na zniżki lub darmową kawę. Ponadto znaleźli się panowie, którzy zdecydowali się wspierać protestujące panie w taki oto sposób:

 

 

11:17 Zbigniew Hołdys mocno rekomenduje lekturę manifestu Maji Jaworowskiej, który zamieściła na FB. Stwierdził on, że "to jest manifest-potęga dzisiejszego dnia. Młoda dziewczyna, zabrała głos jak mało kto. Luknijcie!". Jak napisała autorka: - Nie protestuję przeciwko ustawie, bo i tak nikt jej nie przyjmie. Protestuję, ponieważ rząd bezczelnie i bezdusznie wykorzystuje ludzką wiarę, emocje i strach do swoich politycznych gier. Protestuję przeciwko nierówności, nienawiści i fanatyzmowi. Protestuję nie przeciwko średniowiecznej ustawie, tylko przeciwko średniowiecznej polityce. Protestuję przeciwko wszystkim tym, którzy wycierają sobie gębę polską flagą. Protestuję przeciwko populizmowi. Protestuję przeciwko tym, którzy sprawili, że tracę nadzieję. A przede wszystkim protestuję przeciwko ludziom, którzy wykorzystują cudzą wiarę do własnych politycznych celów. Jesteście gnidy! Czarne to czasy, ale zobaczycie – wszystko będzie dobrze. Jak już mam w cokolwiek wierzyć to chcę wierzyć właśnie w to. I jeszcze trzy słowa do ojca prowadzącego: panie Jarosławie, nigdy nie usłyszy pan naszych próśb ani wołań, bo zbudował pan politykę, w której najbardziej wpływowa osoba w państwie jest poza zasięgiem obywatelskim. Dlatego bardzo pana nie lubię i uważam, że historia się o pana upomni. A my się nie damy i jak będzie trzeba, to odpalimy takiego Mad Maksa, że Wam oczy z orbit wypadną.

11:05 Przejmująca opowieść "z drugiej strony":

 


10:37 W środę w Parlamencie Europejskiej ma się odbyć debata o sytuacji kobiet w Polsce. Jak skomentował fakt ten minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w "Porannej rozmowie" w RMF FM: - To kolejny krok do kompromitacji PE. Następnie mówił, że jego zdaniem, „nie ma takiego problemu, żeby prawa kobiet w Polsce były naruszane”. O dzisiejszym „czarnym proteście” kobiet w sprawie zaostrzenia ustawy aborcyjnej powiedział: „Niech się bawią. Jeśli ktoś uważa, że nie ma większych zmartwień w Polsce w tej chwili, to proszę bardzo". Stwierdził, że prawa kobiet w Polsce są zagrożone: - Chyba tylko w "Gazecie Wyborczej".

10:28 Internauci są zachwyceni bezstronnością relacji jednej z telewizji:

 

 

10:13 Pod siedzibą PiS jest nasza reporterka:

 

 

10:06 Partie i stowarzyszenia lewicowe apelują o organizację referendum ws. aborcji. Pod wnioskiem w tej sprawie zebrały 120 000 podpisów, więc aby było ważne brakuje jeszcze 380 000. Rzeczniczka SLD Anna Maria Żukowska tłumaczy: - Będziemy z tym walczyć, naszą bronią jest referendum ogólnokrajowe, które chcemy przeprowadzić, referendum wariantowe, które nie ma pytań. Będziemy proponować dwa warianty, czyli zachowanie stanu obecnego - bez planowanego zaostrzenia przepisów przez prawicę - oraz wariant, do którego będziemy namawiali, czyli wariant liberalizujący przepisy dotyczące aborcji.

09:55 O ile w Parku Świętokrzyskim czy miastach takich jak Katowice, Opole czy Wrocław wszystko przebiega dotychczas spokojnie, o tyle nad zaplanowaną na 10 pikietą przed siedzibą PiS czuwać planuje policja:

 


09:40 Rozpoczęły się manifestacje w Warszawie. Tymczasem dziennikarka "Gazety Wyborczej" poinformowała o nowym zajęciu Michała Żebrowskiego:

 

 

Internauci wytykają, że jedna z głównych agitatorek protestu, Dorota Wellman nie opuściła jednak swoich codziennych obowiązków zawodowych:

 

 

08:54 ... rodzimi artyści...:

 

 

... oraz urzędnicy:

 


8:30 Czarny protest wspierają również zagraniczne gwiazdy...:

 

 

08:13 Tomasz Terlikowski przesadził? Na swoim Facebooku napisał: - Dla uczestniczek i uczestników czarnego protestu mam wdzięczne wdzianko na jutro, po czym zamieścił zdjęcie hitlerowskiego czarnego munduru! Wywował burzę negatywnych emocji. Po jakimś czasie zreflektował się i usunął wpis, pisząc: - Po dłuższym przemyśleniu i przemodleniu sprawy jestem gotów uznać, że użycie tego zdjęcia mogło urazić uczestników jutrzejszych protestów, a niezależnie od tego, co sądzę o poglądach ich organizatorów, tworzymy jedno społeczeństwo i musimy razem żyć i w wielu kwestiach współpracować.

Internauta skomentował:

 

 

07:58 Kobiety wspierać zamierza załoga WOŚP. Poinformował o tym Jerzy Owsiak, gdy zaproszono go na "Biały protest", mówiąc: - Nasza załoga będzie brała udział w poniedziałkowym czarnym proteście i proszę nawet przez chwilę nie próbować obrzucać nas inwektywami, gdyż właśnie my, powtórzę mocno jeszcze raz - Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, dla dzieci zrobiliśmy i robimy ogromną pracę (...) Dobrze by było, abyśmy my, wszyscy Polacy, zrobili wszystko, aby kobiety w Polsce chciały mieć dzieci, czuły się bezpiecznie i mogły liczyć na ogromne wsparcie naszego Państwa w ich wychowywaniu. Aby wszystkie polskie mamy czuły opiekę i serdeczne przytulenie do serca. Dzisiaj jednak zbudowano przeogromne napięcie i wrogość (...) Razem z Dzidzią solidaryzujemy się ze wszystkimi polskimi kobietami, które w poniedziałek będą brały udział w czarnym proteście. Wiemy też, jak ogromna rzesza Polek potrafi oddać swoje serce, swoje życie dla życia swojego dziecka. Jak bardzo je kochają i jak bardzo o nie dbają. Pozostawmy im prawo decyzji na mocy istniejącej już ustawy. W naszym pojęciu czarny z białym się nie wyklucza, pod warunkiem że biały nie będzie tylko oparty na pustej demagogii. Drogie siostry karmelitanki, nie jesteśmy mordercami!

07:46 Krystyna Pawłowicz jak zwykle postanowiła nie gryźć się w język i zamieściła na Facebooku wpis, który wywołał burzę. Jak napisała: - FANI ZABIJANIA DZIECI,DLACZEGO nie zabieracie swych ŻYJĄCYCH pociech na swe spędy w obronie prawa do zabijania? Wstydzicie się? Czy raczej nie wiecie,jak by tym dzieciom wytłumaczyć potem,że wołacie o "prawo do zabijania" ich ewentualnego rodzeństwa? Ciekawe też,co dzieci czują widząc mamusię, a może i tatusia w satanistycznych odzieniach wydzierających się - czasem z uśmiechem na "martwej" uczuciowo twarzy - demoniczne:"żądamy wolności zabijania" naszych dzieci! I co tym dzieciom śni się potem w nocy?

07:38 Tymczasem telewizja Republika organizuje w poniedziałek "Biały Dzień". Tomasz P. Terlikowski, redaktor naczelny stacji tłumaczył: - Pracownicy stacji będą mieli przypięte do ubrania białe wstążki jako symbol (...) solidarności z życiem nienarodzonych dzieci.

Ciekawie ma być również w TVP. Jak nieoficjalnie dowiedziało się "Do Rzeczy" zarząd TVP i kierownictwo TVP1 podjęło decyzję, by w poniedziałek wyemitować głośny film dokumentalny Grzegorza Brauna pt. "Eugenika. W imię postępu".
Film ma zostać pokazany zamiast teleturnieju, o godzinie 20.30 w telewizyjnej Jedynce.

 

 

07:22 Główne manifestacje odbywać się mają w stolicy. Od 8:30 rozpocznie się pikieta przy Parku Świętotrzyskim, od 10 startuje pikieta "Ściana Furii" pod siedzibą PiS na Nowogrodzkiej, zaś od 12 na Placu Powstańców Warszawy odbędzie się publiczne czytanie książki Kathy Pollitt "Pro: odzyskajmy prawo do aborcji". Między 15:30 a 18 (planowany koniec akcji) panie manifestować mają na Placu Zamkowym. Dodatkowo w dwóch miejsach (wyjście z metra Centrum, tzw. "Patelnia" oraz naprzeciwko bramy głównej UW na Krakowskim Przedmieściu) czynne będą punkty informacyjno-kontaktowe. Szczegółowy harmonogram można zobaczyć TUTAJ.

07:10 Poniedziałkowy "Czarny protest" wzoruje się na wzór tego, który miał miejsce 41 lat temu w Islandii. 24 października 1975 roku większość kobiet w tym kraju wzięło dzień wolny. Jedne przerwały prace, inne przestały zajmować się domem i rodziną, a kilkadziesiąt tysięcy z nich wzięło udział w marszu w Reykjaviku, stolicy Islandii. To spowodowało paraliż wielu zakładów, instytucji i dziedzin życia.

Zobacz: Czarny protest nie tylko w Polsce. Kobiety z całego świata solidarne z Polkami!

Źródło: Super Express TV
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: