WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka "Czarny protest" przyniósł efekt! Sejm ODRZUCIŁ projekt "Stop aborcji"

"Czarny protest" przyniósł efekt! Sejm ODRZUCIŁ projekt "Stop aborcji"

06.10.2016, godz. 11:11
Czarny protest, czarny poniedziałek, strajk kobiet 3.10
foto: se.pl

W poniedziałek w miastach całej Polski panie protestowały przeciwko obywatelskiemu projektowi ustawy antyaborcyjnej "Stop aborcji". Miał on być znacząco bardziej restrykcyjny względem obowiązującego obecnie kompromisu aborcyjnego. Oburzone kobiety postanowiły wyrazić swój sprzeciw na ulicach i, jak się okazuje, wygrały to starcie z parlamentarzystami! W czwartek Sejm zdecydował się odrzucić projekt Instytutu "Ordo Iuris".

W poniedziałek część kobiet nie poszła do pracy, a wybrała marsze w ramach #CzarnyProtest. Te, które musiały pracować solidaryzowały się z demonstrantkami zakładając czarne stroje. W wielu miastach Polski odbyły się protesty, m.in. w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolski, Białymstoku, a także Słupsku, Głogowie, Zielonej Górze, Lublinie, Trójmieście. Protesty zorganizowano także na w innych krajach, gdzie kobiety wspierały protestujące Polki.

Na Facebooku se.pl zapytaliśmy wówczas czytelników, czy popierają "Czarny protest". Okazało się, że w naszym sondażu udział wzięło 34 tys. osób. Jak przedstawiają się wyniki? "Czarny Protest" zdobył gigantyczne poparcie, aż 32 tys. osób wskazało, że popiera protest, co daje  94 proc. Jedynie 1,1 tys. głosów zebrała opcja: Nie popieram "Czarnego Protestu".

Dodatkowo w środę Episkopat przypomniał swoje stanowisko z wiosny, gdy podkreślał, że nie popiera aborcji w sytuacji, gdy zagrożone jest życie matki.

Pod taką presją społeczną posłowie nie mogli więc podjąć innej decyzji. W czwartkowym głosowaniu w parlamencie większość zdecydowała, że obywatelski projekt ustawy aborcyjnej nie zostanie skierowany do dalszych prac. 352 posłów głosowało za odrzuceniem projektu, 58 przeciwko, zaś 18 wstrzymało się od głosu. Pełne wyniki głosowania:

 

 

Wszystkim paniom, które poświęciły swój czas w poniedziałek, i pomimo niekorzystnych warunków pogodowych zdecydowały się manifestować w tej sprawie wypada więc pogratulować.

Zobacz także: Czarny protest. BUNT Polek: Kobieta myśląca zagrożeniem dla władzy

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: