WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polityka Sondaż: Czy Antoni Macierewicz powinien zostać ZDYMISJONOWANY?

Sondaż: Czy Antoni Macierewicz powinien zostać ZDYMISJONOWANY?

25.04.2017, godz. 12:49
Antoni Macierewicz
foto: SE/EAST NEWS

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz przoduje w rankingach polityków, którym najmniej ufają Polacy. Czy minister Macierewicz powinien zostać zdymisjonowany przez premier Beatę Szydło? Instytut Badań Pollster na zlecenie SE.pl i NOWA TV przeprowadził sondaż, w którym zapytał o to Polaków. - Jeśli kierownictwo partii nadal będzie chciało go utrzymać, to samo będzie winne spadkowi poparcia dla PiS - tłumaczy dla SE.pl prof. Kazimierz Kik.

Antoni Macierewicz to jeden z najbardziej znanych ministrów rządu Beaty Szydło. Ale też taki, który przysparza pani premier wiele kłopotów. Najpierw była historia z Bartłomiejem Misiewiczem, młodym współpracownikiem Macierewicza, który dostawał intratne posady w rządowych spółkach, chociaż nie spełniał formalnych wymogów. Efekt? Konflikt Macierewicza z Jarosławem Kaczyńskim. Potem było nie odpisywanie na listy od ludzi prezydenta Andrzeja Dudy przez kancelarię Macierewicza. Efekt? Chaos i zamieszanie w wojsku.  Na koniec historia z Caracalami ... i słynną wypowiedzią Wacława Berczyńskiego (zaufanego Macierewicza) o wykończeniu Caracali. Czy to wystarczajace powody do dymisji?

Czy Polacy chcą, by premier Beata Szydło zdymisjonowała Antoniego Macierewicza? O to zapytał Polaków Instytut Badań Pollster na zlecenie SE.pl i NOWA TV. Większość badanych przyznała, że szef MON powinien odejść z rządu. Dymisji Macierewicza chce 66 proc. Polaków, tylko 12 proc. jest za pozostawieniem ministra w rządzie, a 22 proc. nie ma zdania w tej sprawie.


Takie wyniki sondażu nie dziwią prof. Kazimierza Kika. Według eksperta Macierewicz nie jest lubiany przez Polaków: - To polityk, który nie budzi sympatii, o specyficznych cechach charakteru. Taki polityk tylko dla swoich, czyli tych, co w pełni podzielają jego poglądy. PiS wygrywa wtedy, gdy chowa Macierewicza. Teraz wysunęli Macierewicza, wbrew atmosferze, czy obietnicom z kampanii wyborczej.

Zdaniem politologa dalsze promowanie szefa MON może doprowadzić do spadku poparcia partii Kaczyńskiego: - Według mnie Macierewicz może doprowadzić do tego, że mimo dobrej polityki socjalnej i dobrych pomysłów reformatorskich w gospodarce, PiS nie powiększa elektoratu. Jeśli kierownictwo partii nadal będzie chciało go utrzymać, to samo będzie winne spadkowi poparcia dla PiS. Przez to, że wywindowało na sztandarową postać rządu osobę o największym negatywnym elektoracie - komentuje prof. Kik dla SE.pl.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 20-21.04.2017 roku na próbie 1007 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

Zobacz: Polacy nie chcą pomnika Kaczyńskiego. SONDAŻ dla SE.p i NOWA TV

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: