WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Czy dojdzie do reformy wieku emerytalnego? Rząd ma we wtorek przyjąć stanowisko

Czy dojdzie do reformy wieku emerytalnego? Rząd ma we wtorek przyjąć stanowisko

19.07.2016, godz. 09:19
Andrzej Duda, Beata Szydło
foto: EAST NEWS

Na wtorkowym posiedzieniu rząd ma przyjąć stanowisko w sprawie prezydenckiego projektu dotyczącego obniżenia wieku emerytalnego. Była to jedna z najważniejszych obietnic wyborczych w kampanii wyborczej (zarówno Andrzeja Dudy jak i całego Prawa i Sprawiedliwości). Projekt przewiduje powrót do wieku sprzed reformy emerytalnej, czyli 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Według obecnie obowiązujących przepisów, które uchwaliło PO-PSL, wiek emerytalny jest stopniowo podnoszony do 67 lat zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet.

 

 

Nie wszyscy są entuzjastami pomysłu obniżenia, bez żadnych dodatkowych obostrzeżeń wieku emerytalnego (TUTAJ). Resort finansów zaproponował np. aby przejście na wcześniejszą emeryturę uzależnić dodatkowo od stażu pracy. Ten staż miałby wynosić 40 lat dla mężczyzn i 35 dla kobiet. Wiceminister finansów Leszek Skiba tłumaczył, że ważne jest zrównoważenie interesów społecznych, gospodarczych i finansowych.

Tymczasem związki zawodowe proponują, aby sam odpowiednio długi staż pracy pozwalał przejść na emeryturę nawet przed ukończeniem 65 czy 60 lat. Jak tłumaczyła Wiesława Taranowska z OPZZ: - Chcemy, by mężczyzna mógł przejść na emeryturę po 40 latach okresów składkowych a kobieta po 35 latach okresów składkowych. Jak dodała, często staż pracy jest dłuższy niż same okresy składkowe.

Premier Beata Szydło mówiła wielokrotnie, że wiek emerytalny będzie obniżony. Nie zdefiniowała jednak ostatecznego kształtu rządowego projektu, podkreślała jednak, że oprócz priorytetowych programów rządu (jak np. 500+) bardzo ważna jest również odpowiednia dyscyplina finansowa. Dodała, że rząd pracuje nad projektem przyszłorocznego budżetu i chodzi o to, by wskaźniki finansów publicznych były jak najlepsze.

Komitet Stały Rady Ministrów rekomendował rządowi pozytywną opinię w sprawie prezydenckiego projektu Andrzeja Dudy. Jak mówił w wywiadzie udzielonym radiowej Jedynce szef Komitetu Henryk Kowalczyk, PiS zapowiadał w kampanii wyborczej proste obniżenie wieku, bez dodatkowych warunków.

Zobacz także: BUNT w rządzie Szydło! Chodzi o wiek emerytalny

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: