WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Likwidacja gimnazjów PRZEŁOŻONA w czasie? Najnowsze plotki w sprawie reformy

Likwidacja gimnazjów PRZEŁOŻONA w czasie? Najnowsze plotki w sprawie reformy

25.10.2016, godz. 10:12
PiS likwiduje gimnazja
Anna Zalewska foto: Super Express

Proponowana przez minister edukacji narodowej Annę Zalewską reforma edukacji miała wejść w życie już w przyszłym roku. Los gimnazjów wydawał się więc być przesądzony. Tymczasem, jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", choć rząd nie planuje się wycofać z proponowanej reformy oświatowej, to może ona zostać wdrożona później. Posłowie PiS przeciwni szybkiej likwidacji gimnazjów spotkali się z Jarosławem Kaczyńskim i namawiali go, aby zmiany wprowadzić za dwa lata.

 

Uczestniczący w rozmowie z prezes PiS polityk przyznał anonimowo gazecie, że: - Skutki tej rozmowy dotarły już do rządu. Wszystko na to wskazuje, że Rada Ministrów przesunie reformę o rok.

Przeciwna takiemu rozwiązaniu ma być jednak sama Zalewska. Jak miała podkreślić, w 2018 r. będą wybory samorządowe i lokalna opozycja będzie grała w kampanii zwolnieniami nauczycieli i nieprzemyślanymi zmianami.

W takiej sytuacji jeśli już dojdzie do przesunięcia, to stanie się to raczej po decyzji Rady Ministrów.  Inną sugerowaną możliwością przesunięcia reformy jest poprawka parlamentu. Jak argumentują posłowie niechętni tak szybkim zmianom: - Zgłosimy stosowną poprawkę w trakcie prac nad projektem – mówi nam jeden z parlamentarzystów PiS. – Nowe regulacje powinny zacząć obowiązywać od 1 września 2018 r., a nie od 1 września 2017 r. Do końca roku musimy zmienić przepisy dotyczące obniżenia wieku emerytalnego. Czeka nas też duża reforma służby zdrowia. Obecnie nie ma w budżecie tyle pieniędzy na reformę oświaty, jakich domagają się samorządy.

Chcesz mieć najbardziej aktualne wiadomości dotyczące nowych pomysłów rządu? Polub nas na Facebooku już TERAZ

Przypomnijmy: w MEN zakończyły się konsultacje społeczne projektu ustaw – Prawo oświatowe i przepisów wprowadzające nowe rozwiązanie systemowe, w tym likwidację gimnazjów. Prawo oświatowe regulować ma kwestie związane z ustrojem szkolnym, czyli m.in. strukturą szkolnictwa. Ma też częściowo zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o systemie oświaty. Resort edukacji zapowiadał w jej miejsce przygotowanie kolejnych ustaw, m.in. dotyczących finansowania oświaty - ma być gotowa ok. 2018 r. Zgodnie z propozycją rządu, od 2017 r. funkcjonować mają: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum, szkoły branżowe w miejsce zasadniczych szkół zawodowych; zlikwidowane zostaną gimnazja.

Na początku listopada oba dokumenty trafią na posiedzenie rządu.

Zobacz także: Marszałku! Kto zapłacił za sejmową wycieczkę syna?

Źródło: Super Express TV
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: