WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polityka Czy prezydent powinien ujawnić majątek? SONDAŻ se.pl i NOWA TV

Czy prezydent powinien ujawnić majątek? SONDAŻ se.pl i NOWA TV

15.06.2017, godz. 12:00
prezydent Andrzej Duda
prezydent Andrzej Duda foto: Super Express

Politycy w Polsce są zobowiązani do prezentowania corocznych oświadczeń majątkowych. Służyć to ma transparentności i budowaniu zaufania do osób, w których ręcę powierzamy kluczowe decyzje za nasze państwo. Z takiego obowiązku zwolniony jest jednak prezydent. Instytut Badań Pollster, działając na zlecenie se.pl i NOWA TV, postanowił więc sprawdzić, jak na takie udogodnienie względem głowy państwa zapatrują się Polacy. Jak się okazało, zdecydowana większość uważa, że taki stan rzeczy powinien ulec zmianie!

Prezydent Andrzej Duda zaproponował już, aby w przyszłym roku odbyło się referendum dotyczące ewentualnych zmian w polskiej konstytucji. Jak mówił w rozmowie z redaktorem naczelnym "Super Expressu" Sławomirem Jastrzębowskim: - Chciałbym, żeby w tym referendum były pytania, które wytyczą kierunek zmian ustrojowych. Dodał, że pytań ma być kilkanaście a ich treść będzie konsultowana z wieloma środowiskami. Jedną z bolączek Dudy jest "absurd, że prezydent jest nazywany najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, a w okresie pokoju swoje całe zwierzchnictwo wykonuje za pośrednictwem ministra obrony narodowej, czyli nie ma w zasadzie żadnej samodzielnej kompetencji". Zasadnym wydaje się więc być pytanie, czy powiększając uprawnienia prezydenckie nie powinien on również zacząć ujawniać swój majątek.

Na tak zadane pytanie zdecydowana większość ankietowanych odpowiedziała twierdząco. Ponad 3/4 respondentów (78%) jest zdania, że również prezydent powinien być objęty wymogiem przedstawiania corocznych oświadczeń majątkowych. Bardzo niewielka grupa badanych (7%) uważa, że obecnie obowiązujące przepisy są dobre i nie należy wymagać od głowy państwa czegoś takiego. Pozostałe 15% osób, które wzięły udział w badaniach nie potrafiły jednoznacznie określić się w tej kwestii.

 

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 7-8 czerwca 2017 roku na próbie 1059 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda w specjalnym wywiadzie dla "SE": Będą dwa referenda

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: