WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Czy trzeba ZREFORMOWAĆ sądy w Polsce? SONDAŻ SE.pl i NOWA TV

Czy trzeba ZREFORMOWAĆ sądy w Polsce? SONDAŻ SE.pl i NOWA TV

04.05.2017, godz. 12:39
Sąd, proces, sędzia, sala sądowa
foto: Super Express

Jak działają sądy w Polsce? Latami ciągnące się sprawy, biurokracja, brak jasnych i logicznych reguł funkcjonowania. Nic dziwnego, że Polacy mają małe zaufanie do sądów. Wystarczy wspomnieć choćby sprawę kradzieży dwóch cukierków wartych 60 gr i wyrok: 20 godzin prac społecznych, czy odbieranie dzieci rodzicom tylko dlatego, że rodzina żyje skromnie. Czy zdaniem Polaków potrzeba reformy w polskich sądach? Na to pytanie odpowiedzieli Polacy w sondażu przeprowadzonym dla SE.pl i NOWA TV przez Instytut Badań Pollster.

Czy więc trzeba zreformować sądy w Polsce? Za zleceni SE.pl i NOWA TV Instytut Badań Pollster zapytał o to Polaków. Aż 63 proc. głosujących jest za zreformowaniem sądów, przeciwko jest 17 proc. osób, a odpowiedź nie wiem wskazało w sondażu 20 proc. Te wyniki nie dziwią, jeśli spojrzy się na polskie sądownictwo. Ludzie mają wątpliwości, co do kondycji sądownictwa, gdy słyszą, że sędziom zdarzają się kradzieże lub słyszą, że za ok. 10 tys. brutto dobrze żyć można tylko na prowincji.

Do tego dochodzi traktowanie obywateli. W raporcie przeprowadzonym przez jedną z obywatelskich organizacji na temat funkcjonowania sądów w Polsce można znaleźć taki wniosek:- Punktualne rozpoczynanie posiedzeń nie stanowi gwarancji sprawiedliwego procesu, ale stanowi środek do budowania zaufania do sądu, jako instytucji dobrze zorganizowanej i kompetentnej. Opóźnienia i brak informacji wywołuje wrażenie odwrotne. Jeśli dodatkowo nikt nie zwróci się do uczestników z wyjaśnieniem lub przeprosinami, mogą oni odczuć to jako lekceważenie i traktowanie ich przedmiotowo. Niewielka zmiana kultury organizacyjnej może zmienić wiele w całościowym doświadczeniu wymiaru sprawiedliwości, jakie obywatele wynoszą z sądu.

Zobacz: Sondaż: Czy Antoni Macierewicz powinien zostać ZDYMISJONOWANY?

Reformę w sądownictwie planuje PiS. W projekcie zmian jest m.in przepis, który dotyczy powoływania przez ministra sprawiedliwości prezesów sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych,  bez konieczności uzyskiwania opinii o kandydatach od sędziów. Zdaniem części środowiska prawniczego, może to doprowadzić do tego, że sędziowie będą chcieli się przypodobać władzy. - Prezes może stosować systemy nagród, politykę kadrową i dawać możliwości awansu, by sędziowie mieli głębokie przekonanie, że opłaca się orzekać po myśli władzy. Jest to patologiczna sytuacja, bo to co miało być niezależne, staje się uzależnione - komentował niedawno adwokat Jacek Dubois.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: