WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Czy w czasach "dobrej zmiany" Polakom żyje się lepiej? SONDAŻ

Czy w czasach "dobrej zmiany" Polakom żyje się lepiej? SONDAŻ

28.05.2017, godz. 12:00
Premier Beata Szydło
foto: EAST NEWS

"Dobra zmiana" było hasłem chętnie wykorzystywanym w kampanii wyborczej przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Często padało z ust Beaty Szydło i innych polityków. "Dobra zmiana" miała być czymś nowym i lepszym niż rządy koalicji PO-PSL. A jak jest w rzeczywistości? Jak żyje się Polakom w czasach rządów PiS? Na zlecenie SE.pl i NOWA TV sprawdził to Instytut Badań Pollster w specjalnym sondażu.

Po ośmiu latach rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, przyszedł czas na nowe rządy. Politycy PiS obiecywali wyborcom "dobrą zmianę" na wielu polach, a sztandarowym pomysłem partii było wprowadzenie wsparcia finansowego w ramach programu 500 plus. Do tego PiS deklarowano, że w końcu, po ośmiu latach władzy PO-PSL politycy będą słuchać głosu obywateli i nie lekceważyć ich zdania.

Czy w czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości Polakom żyje się lepiej? Instytut Badań Pollster specjalnie dla SE.pl i NOWA TV zapytał Polaków: Za których rządów żyło ci się lepiej? Poprzednie rządy, czyli czasy PO-PSL wskazało 32 proc. osób, rządy obecnej władzy PiS - 22 proc., a odpowiedź "Żyło się tak samo" 46 proc. głosujących.

Jakie wnioski płyną z badania? Zdaniem prof. Kazimierza Kika wyniki sondażu pokazują nastawienie psychiczne Polaków: - W czasach PO-PSL ludziom podobała się relacja władzy z Unią Europejską. Była widoczna otwarta postawa wobec Europy, Polacy widzieli, że do kraju płynęły fundusze, była nadzieja, że tak będzie w przyszłości. Chociaż z drugiej strony wiele osób wyjeżdżało z Polski, pogłębiały się nierówności społeczne. Wynik PiS zdaniem politologa z pewnością zmieni się w przyszłości: - PiS zaplanował program gospodarczy na dłuższy okres. A w drugim roku rządów PiS Polakom ciężko dostrzec zmiany, efekty jej będą widoczne dopiero w przyszłym roku. A Polacy kierują się emocjami, odczuwają konflikt polityczny. Nie skupiają się na efektach gospodarczych, np. tym, że mamy najniższe bezrobocie od lat - powiedział ekspert w rozmowie z SE.pl.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 11-12.05.2017 roku na próbie 1018 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: