WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Darmowe leki dla seniorów- ZNAMY LISTĘ

Darmowe leki dla seniorów- ZNAMY LISTĘ

02.08.2016, godz. 05:00
aktywny senior, seniorzy, długowieczność
foto: EAST NEWS

Wiadomo już wstępnie, jakie leki będą przysługiwać za darmo seniorom 75+. Na liście "S", która będzie obowiązywać od września, znajduje się 1129 leków, które dziś w aptece są z odpłatnością 30 i 50 proc.

Henryka Zaremba (74 l.), emerytowana technolog żywienia zbiorowego z Białegostoku (woj. podlaskie), ma 1200 zł emerytury. Na lekarstwa wydaje ok. 200 zł miesięcznie. - Czasem zdarza mi się nie wykupić wszystkich leków, pytam w aptece o tańsze zamienniki - przyznaje. - Dzięki liście "S" takie sytuacje nie powinny się już zdarzać - zapowiada minister Konstanty Radziwiłł (58 l.). Na rządowy program pomocy seniorom chce wydać od września do końca roku 125 mln zł. To nie jest dużo, skoro szacuje się, że w kraju jest ok. 2,7 mln osób w wieku 75+. Minister ma tego świadomość i obiecuje, że w kolejnych latach z każdym rokiem dopłaty będą o 15 procent wyższe.

W tym roku na liście jest 1129 leków. Seniorzy otrzymają medykamenty stosowane w nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, chorobach serca (niedokrwienna choroba serca, niewydolność serca, choroby obejmujące mięsień serca, zastawki i układ przewodzący), astmie, miażdżycy, POChP, depresji, otępieniu. Recepty na darmowe leki będą mogli wypisać wyłącznie lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej i pielęgniarki z przychodni. Leków nie zlecą lekarze specjaliści i ci pracujący w szpitalach. - Zależy nam na tym, aby leki te były przeznaczone faktycznie dla osób starszych, chodzi o wyeliminowanie ewentualnych nadużyć, a nikt tak jak lekarz rodzinny nie zna swoich pacjentów - tłumaczy Radziwiłł.

Zobacz także: Lista darmowych leków dla seniorów [CAŁY WYKAZ]

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: