WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Szokujący sondaż: 84 proc Polaków nie odczuło "dobrej zmiany"

Szokujący sondaż: 84 proc Polaków nie odczuło "dobrej zmiany"

25.11.2016, godz. 13:40
Źródło: Super Express TV

"Dobra zmiana" to było hasło klucz w kampanii wyborczej PiS. Politycy obiecywali, że Polakom pod ich rządami będzie żyło się lepiej, a zmiany Polacy odczują w swoich portfelach. Za nami już rok rządów Prawa i Sprawiedliwości. Czy Polakom poprawiła się sytuacja ekonomiczna? Dla SE.pl i NOWA TV sprawdził to Instytut Badań Pollster. - Sondaż pokazuje, że aspiracje społeczne są bardzo rozbudowane i rządzący będą mieli problem, by je zaspokoić - mówi SE.pl prof. Antoni Dudek.


Jeszcze jako kandydatka na premiera Szydło podkreślała, że inwestycja państwa w rodzinę, a szczególnie w dzieci, to najlepszy pomysł:- Dzieci to nie koszt, to najlepsza inwestycja. Przygotowałam ustawę, która pozwoli, by polskie rodziny dostawały 500 zł miesięcznie na dziecko. Tuż przed wyborami parlamentarnymi Beata Szydło podkreśla: - Przeprowadzimy dobrą zmianę. Jesteśmy tego warci, tego warci są Polacy, tego warta jest Polska. Jesteśmy jedną wspólną rodziną, zadbajmy, by ta rodzina mogła godnie żyć! I żeby nikt w tej rodzinie nie cierpiał, nie był głodny, by wszyscy byli bezpieczni. Damy radę! I faktycznie program wsparcia finansowego rodzin 500 plus ruszył już kilka miesięcy po wygranych wyborach. Polacy, którzy mają dzieci, mogli trochę finansowo odetchnąć. Dodatkowe pieniądze dostały na pierwsze dziecko osoby o bardzo niskich dochodach a na drugie i kolejne dzieci wszyscy -  Cieszę się z programu 500 plus. Dzięki tym pieniądzom mogę kupować lepsze jedzenie dla moich dzieci. Wiem, że dzięki temu moje dzieci, będą dobrze rozwijały, a pieniądze są wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem - mówiła na łamach "Super Expressu" matka korzystająca z programu. Wielu polskim rodzinom z dziećmi sytuacja poprawiła się po roku rządów Beaty Szydło. A jak to wygląda ogólnie?


W sondażu przeprowadzonym na zlecenie SE.pl i NOWA TV przez Instytut Badań Pollster, Polacy zostali zapytani o to, czy ich sytuacja ekonomiczna poprawiła się po roku rządów Beaty Szydło. Najwięcej, bo połowa (50 proc.) badanych nie odczuła żadnych zmian w swojej sytuacji ekonomicznej. Zdaniem 34 proc. badanych ich sytuacja się pogorszyła, a tylko według 16 proc. poprawiła się. Co na to eksperci? Omówienie wyników sondażu do obejrzenia o 18.30 na antenie NOWA TV w programie "24 godziny".

W rozmowie z SE.pl politolog prof. Andrzej Dudek przyznał, że takie wyniki zaskoczą rząd Beaty Szydło: - Polacy mają olbrzymie oczekiwania wobec rządów, a oczekiwania te rzadko kiedy udaje się zaspokoić. Politycy PiS będą mieli problemy z przyjęciem do wiadomości takich wyników sondażu. W świetle tego badania programu 500 plus okazuje się ważny jedynie dla 16 proc. zaledwie, a być może to ci najubożsi. To jest problem dla polityków PiS, bo oni się spodziewali zupełnie innych wyników. Ja sam bym się spodziewał, że około połowy społeczeństwa będzie twierdziło, że się im poprawiło. Wprawdzie mamy niż demograficzny i rodzin wielodzietnych nie jest tak wiele, ale wydaje się, że powinno być więcej niż te 16 proc. Okazuje się, że nie.

I podkreśla, że takie podejście, by mieć coraz lepszą sytuację ekonomiczną to cecha nie tylko Polaków: - To jest cecha współczesnych, konsumpcyjnych społeczeństw, które oczekują, że z roku na rok ich poziom życia będzie rósł. Niestety, tego nie uda się zrealizować ani w Polsce, ani innych krajach Europy, bo Europa jest kontynentem starzejącym się, o niskiej dynamice wzrostu gospodarczego i pewien poziom został już osiągnięty. Będzie ciężko to zwiększać, a przy obecnej polityce gospodarczej szanse na to, że będziemy coraz bogatsi są niewielkie - mówi prof. Dudek.

Ekspert zauważa też, że polityka PiS to równanie sytuacji Polaków, a to nie wystarczy, potrzebny jest jeszcze napęd w gospodarce kraju: - Będziemy coraz równiejsi, bo patrząc na politykę rządu PiS to raczej jest taka, by zabrać bogatym, a dać biednym. A czy to sprawi, że wszyscy będą bogatsi? Wątpię. Raczej będzie wyrównanie różnic społecznych, a przez to społeczeństwo nie staje się bogatsze. Bogatsze się stają przez szybko rozwijającą się gospodarkę, a tu na razie sukcesów rząd PiS nie ma.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 23-24.11.2016 roku na próbie 1038 dorosłych Polaków. Struktura demograficzna próby była reprezentatywna dla struktury dorosłych Polaków. Maksymalny błąd oszacowania wyniósł około 3 proc.

Zobacz: Sondaż dla NOWA TV i SE.pl. Najlepszym liderem opozycji byłby...

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: