WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Dr Jarosław Szarek nowym prezesem IPN! Kim jest?

Dr Jarosław Szarek nowym prezesem IPN! Kim jest?

21.07.2016, godz. 11:00
Dr Jarosław Szarek
foto: EAST NEWS

Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzało w poniedziałek rozmowy z kandydatami na stanowisko prezesa IPN. W konkursie wystartowało 4 kandydatów: dr Marek Chrzanowski (obecnie dyrektor szkoły podstawowej im. Jana Brzechwy w Puławach), dr hab. Zbigniew Romek (wykładowca m.in. w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN), dr Paweł Ukielski (wiceprezes IPN, współtwórca Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz dr Jarosław Szarek. To ten ostatni historyk został ostatecznie zarekomendowany przez kolegium IPN, a Sejm powołał go na szefa IPN.

 

Jak spekulowano, w konkursie Szarek był zdecydowanym faworytem ponieważ m.in. przez wiele lat współpracował z obecnym wicemarszałkiem Sejmu profesorem Ryszardem Terleckim, szefem klubu parlamentarnego PiS, a kiedyś dyrektorem krakowskiego oddziału IPN. Ponadto pracował w krakowskim IPN od momentu jego założenia, dysponował więc największą wiedzą o funkcjonowaniu tej instytucji.

Jak mówił podczas przesłuchania Szarek: - Instytut Pamięci Narodowej to jest miejsce szczególne. Naszym zadaniem jest przekazać pamięć o polskim dziedzictwie. Podkreślił , że ludzie, którzy pracują w IPN nie "pracują dla siebie", ale przede wszystkim "dla przyszłych pokoleń". Jak stwierdził mało optymistycznie: - Młodzież nie zna elementarnych rzeczy. Mamy wąską elitę wśród młodego pokolenia i tam jest nadzieja. Tam są jednostki wybitne, ale 90. proc. nie zna elementarnych rzeczy. Do takich rzeczy doprowadziła polska szkoła (...) Mam wizję, jak to zrobić, żeby wykorzystać potencjał edukacyjny każdego pionu, by przekazać historię młodemu pokoleniu i Polakom. IPN musi wyjść na zewnątrz. Nie może być zamknięty w gabinetach.

Kim jest prawdopodobny nowy prezes IPN? 53-letni dr Jarosław Szarek jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2000 roku pracował w krakowskim oddziale IPN, gdzie zajmuje się edukacją (Biuro Edukacji Publicznej). Po 13 grudnia 1981 r. zaangażował się w działalność opozycyjną, m.in. kolportował i drukował podziemną prasę. W 2007r został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi "za zasługi w dokumentowaniu prawdy o najnowszej historii Polski".

W latach 1992-1997 był pracownikiem dziennika "Czas Krakowski", w następnych latach publikował m.in. w "Gazecie Polskiej", "Nowym Państwie", "Gościu Niedzielnym", "Dzienniku Polskim", londyńskim "Tygodniu Polskim", "Polonii Christiana" (jako stały współpracownik), "Gazecie Polskiej Codziennie", "Naszym Dzienniku", tygodniku "Źródło" (jako członek redakcji), "Arcanach" (także jako członek redakcji). W latach 1998-1999 był redaktorem naczelnym "Kroniki XX wieku: Polska i świat".

Dr Szarek jest żonaty. Jego żona pisze patriotyczne książki dla dzieci.

Zobacz także: Kukiz o podwyżkach w rządzie: "Koryto+", czyli dobra zmiana

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: