WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Drugi POGRZEB pary prezydenckiej w Krakowie [SZCZEGÓŁY]

Drugi POGRZEB pary prezydenckiej w Krakowie [SZCZEGÓŁY]

18.11.2016, godz. 09:24
Lech Kaczyński i Maria Kaczyńska
foto:

W Krakowie na Wawelu odbędzie się dziś drugi pogrzeb tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej pary prezydenckiej. W miniony poniedziałek ekshumowane zostały ciała Lecha i Marii Kaczyńskich. Szczątki zostały przebadane, są też wstępne wyniki sekcji zwłok i DNA. Drugi pogrzeb Kaczyńskich rozpocznie się w piątek 18 listopada o godzinie 19.00. Sprawdź szczegóły pogrzebu pary prezydenckiej.

Kilka miesięcy temu w prokuraturze krajowej podjęto decyzję o ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiej. Mimo sprzeciwu części rodzin ofiar zdecydowano, że z grobów zostaną wyjęte szczątki 83 osób. Pierwsze dwie ekshumacje już zostały przeprowadzone. W nocy z 14 na 15 listopada ekshumowano ciała pary prezydenckiej. Szczątki zostały przebadane, a próbki do dalszych badań pobrane, więc dziś odbędzie się ponowny pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich. Znane są szczegóły drugiego pogrzebu pierwszej pary. Pogrzeb rozpocznie się o 19.00 na Wawelu i będzie miał charakter kameralny. Udział  ponownym pochówku weźmie tylko najbliższa rodzina i bliscy współpracownicy prezydenta Kaczyńskiego, w sumie około 50 osób. Obecni mają być także przedstawiciele władzy: prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką i premier Beata Szydło. Wiadomo, że ceremonii pogrzebowej będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Jak donosi rmf24.pl na drugi pogrzeb przybyć mają także: szef MON Antoni Macierewicz, minister MSWiA Mariusz Błaszczak, minister kultury Piotr Gliński i koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński, a także marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Sarkofag, w którym zostaną złożone trumny ze szczątkami pary prezydenckiej, jest całkiem nowy. Poprzedni, postawiony w krypcie wawelskiej przed sześciu laty, został niestety uszkodzony w czasie demontażu przed ekshumacją. Nowy sarkofag różni się od poprzedniego nie tylko materiałem, z którego został wykonany, ale też zdobieniami. Jest nieco krótszy, ale wyższy, będzie miał na jednej ze ścian godło i daty urodzin oraz śmierci Kaczyńskich.

Zobacz: Ksiądz o zachowaniu Jarosława Kaczyńskiego w czasie ekshumacji brata: "Modlił się i płakał"

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: