WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Duda jednoznacznie: Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny

Duda jednoznacznie: Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny

25.01.2017, godz. 09:15
Prezydent Andrzej Duda
foto: Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

Prezydent Andrzej Duda był gościem TV Republiki. W wywiadzie mówił m.in. o zakończonym konflikcie parlamentarnym, o demokratycznym prawie do własnych poglądów czy też kontrowersyjnej propozycji PiS ograniczeń dla dziennikarzy pracujących w Sejmie. Prezydent został również zapytany o możliwe zmiany w prawie, sankcjonujące prawa do legalizacji związków homoseksualistów. Duda jednoznacznie stwierdził, że nie wyobraża sobie takiej możliwości!

Prezydent został zapytany, czy w Polsce możliwa jest zmiana, aby wprowadzić "jakąś formę związku osób tej samej płci" i wpisać to do prawa. Duda odpowiedział zdecydowanie: - W Polsce ten problem jest jasno i wyraźnie uregulowany w konstytucji. Małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Tutaj problemem jest jasna i wyraźna norma konstytucyjna.

Następnie kontynuował: - Nie sądzę żeby była większość polityczna, która w tym zakresie zgodziłaby się na jakąkolwiek zmianę w konstytucji, która by rozwadniała ten zapis i pozwalała interpretować ten zapis, że małżeństwo to może jest jakiś inny związek.

Na koniec, gdy dziennikarz wciąż drążył temat, jeszcze raz podkreślił: - Małżeństwo zgodnie z polską konstytucją jest związkiem kobiety i mężczyzny, nie sądzę by w polskiej polityce znalazła się większość, która byłaby skłonna do zmiany tego przepisu tak, żeby on nawet był interpretowany inaczej.

Prezydent wypowiedział się też zdecydowanie w kwestii aborcji. Jak powiedział: - Jestem zdecydowanym zwolennikiem ochrony życia ze względów religijnych, a także dlatego, że ochrona życia ma w sobie element propaństwowy. Nam zależy, by zwiększał się przyrost naturalny i ochrona życia jest elementem wsparcia tego procesu. Nie mam żadnych wątpliwości, że konieczne jest też absolutne zwiększenie ochrony życia dzieci niepełnosprawnych. Dodał również: - Wiemy doskonale, jakie emocje społeczne wywołała kwestia projektów ustaw aborcyjnych. Źle się stało, że projekt obywatelski za liberalizacją ustawy został tak szybko odrzucony, że nie był rozpatrzony w komisji sejmowej. Oba projekty – zarówno zaostrzający, jak i liberalizujący prawo aborcyjne - powinny być rozpatrywane w komisji.

Zobacz także: Kijowski ma ćwierć miliona złotych długu. Zajmie się nim Ziobro?
Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: