WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Duda jedzie do Kijowa obchodzić 25-lecie niepodległej Ukrainy

Duda jedzie do Kijowa obchodzić 25-lecie niepodległej Ukrainy

23.08.2016, godz. 10:17
Andrzej Duda
foto: Andrzej Lange/Super Express

Jak informuje PAP, prezydent Andrzej Duda w środę w Kijowie (na Majdanie) weźmie udział w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy. Jak poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski, z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką ma rozmawiać m.in. o perspektywach stabilizacji w regionie. Warto podkreślić, że jedzie tam jako jedyny przedstawiciel innego kraju w randze głowy państwa, co podkreślać ma znaczenie naszych relacji z sąsiadem.

Prezydenci Polski i Ukrainy mają przyjąć wspólną deklarację, odnoszącą się do 25-lecia polsko-ukraińskich relacji. Jej treść, według Szczerskiego, będzie nawiązywać do "dużego zaangażowania Polski w procesy transformacji na Ukrainie, zaangażowania w kluczowych momentach najnowszej historii Ukrainy".

Rozmowy mają również dotyczyć tematów bieżących, takich jak:  - Pokoju na Ukrainie, perspektywy stabilizacji dla całego regionu, relacji Polska-Ukraina, relacji Unia Europejska-Ukraina, także w kontekście ostatnich decyzji szczytu NATO, który potwierdził wspólną sojuszniczą troskę o bezpieczeństwo na Wschodzie.

Duda w Kijowie spotkać ma się także z biskupem Witalijem Skomarowskim, ordynariuszem łacińskim diecezji łuckiej na Ukrainie. Szczerski poinformował, że prezydent przekaże biskupowi krzyż z napisem: "Pamięci pomordowanych Polaków, mieszkańców tych ziem", z podpisem "Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda". Metrowy krzyż ma zawisnąć w katolickiej katedrze w Kijowie. Jak dodał Szczerski: - Mamy nadzieję, że będzie to miejsce, które przez działania księdza biskupa stanie się początkiem szerszego ruchu, także społecznego, na rzecz upamiętniania miejsc związanych ze zbrodniami popełnianymi na Wschodzie, polskiej golgoty wschodu.

Zobacz także: Europoseł PiS ponownie NEGATYWNIE zaskakuje SWOJĄ PARTIĘ

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: