WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Dzięki 500+ znikają lichwiarze

Dzięki 500+ znikają lichwiarze

07.09.2016, godz. 02:00
500+.
foto: Super Express

Zaskakujący efekt programu "Rodzina 500 plus". Wypłata rządowych świadczeń powoduje, że klientów tracą firmy pożyczkowe. Okazuje się, że osoby korzystające z dodatków na dzieci nie muszą się zadłużać, aby sfinansować niespodziewane wydatki czy drobne zakupy.

Choć program "Rodzina 500 plus" działa jeszcze zbyt krótko, aby móc w pełni ocenić wszystkie jego skutki, pierwsze efekty są już widoczne. Budżetowe świadczenia wypłacane na dzieci stanowią poważną konkurencję dla tzw. chwilówek. Firmy pożyczkowe notują bowiem znaczny spadek zainteresowania bieżącymi zastrzykami gotówki do kwoty ok. 1 tys. zł. Maleje także popyt na małe pożyczki udzielane do tej pory rodzinom wielodzietnym. Z analizy "Dziennika Gazety Prawnej" wynika także, że coraz mniej osób wpada w pętle zadłużenia i trafia na czarne listy dłużników. Czy taka tendencja może utrzymać się dłużej?

- Oprócz 500 zł na dziecko mamy także bardzo dobrą sytuację na rynku pracy. Ludzie mają więc większe dochody i mniejszą potrzebę szybkiego pożyczania pieniędzy. Mimo wszystko myślę, że ten efekt będzie przejściowy. Jeśli popatrzymy na dużo bogatsze, zachodnie społeczeństwa, zauważymy, że branża firm pożyczkowych jednak się rozwija. Mając wyższe dochody, ludzie nie od razu zwiększą konsumpcję, ale po pewnym czasie przyzwyczają się do tych świadczeń i znowu zaczną wydawać więcej, niż mają - mówi nam Aleksander Łaszek (32 l.), główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Zobacz: Cejrowski GRZMI: Pokemony imitują strukturę PIEKIELNĄ. I ostrzega, że mogą posłużyć TERRORYSTOM

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: