WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Dziennikarz "Gazety Wyborczej" WYGRAŁ proces z PiS!

Dziennikarz "Gazety Wyborczej" WYGRAŁ proces z PiS!

23.08.2016, godz. 13:58
Sąd, wyrok, wymiar sprawiedliwości, rozprawa
Sąd foto: Super Express

Po decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego dziennikarz "Gazety Wyborczej", Wojciech Czuchnowski użył w swoim tekście sformułowania „tak działa państwo mafijne”. Oburzone Prawo i Sprawiedliwość pozwało dziennikarza i jego wydawcę do sądu. Jak zdecydował w poniedziałek Sąd Okręgowy w Warszawie, nie muszą oni jednak przepraszać za te słowa, gdyż według sądu mieści się ono w ramach swobody wypowiedzi i uprawnionej krytyki.

 

Czuchnowski oburzony decyzją prezydenta Dudy napisał „Tak nie działa państwo demokratyczne. Tak działa państwo mafijne”. Za to porównanie PiS skierował wobec wydawcy i dziennikarza pozew o ochronę dóbr osobistych. Partia domagała się publikacji przeprosin na pierwszej stronie „Gazety Wyborczej” i w serwisie Wyborcza.pl oraz przesłania ich listownie do jej siedziby, a także usunięcia tekstu Czuchnowskiego z witryny Wyborcza.pl.

Pozew został jednak oddalony przez sąd, gdyż sędzia uznał, że stwierdzenie o państwie mafijnym mieści się w ramach swobody wypowiedzi i uprawnionej krytyki. Orzekający w sprawie sędzia stwierdził, że oceny zawarte w artykule Czuchnowskiego mają uzasadnienie w faktach i stanowiły krytykę funkcjonowania organów państwa wynikającą z troski o ich zgodność z konstytucją i innymi przepisami prawnymi. Dodał, że politycy i partie polityczne, tak jak wszystkie podmioty publiczne, powinny się liczyć z ostrą, czasami nawet przesadzoną krytyką swoich działań wyrażaną w mediach. Granice tej krytyki są znacznie szersze niż w przypadku osób prywatnych.

Choć wyrok jest nieprawomocny i można się od niego odwołać do Sądu Apelacyjnego, to pełnomocnik partii nie określił, czy PiS skorzysta z tej możliwości.

 

 

Zobacz także: "Gazeta Wyborcza" tłumaczy się z wywiadu z NIEŻYJĄCYM ks. Tischnerem

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: