WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka EKSHUMACJA prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej. ZNAMY datę

EKSHUMACJA prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej. ZNAMY datę

28.10.2016, godz. 07:53
Grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu
Grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu foto: SE/EAST NEWS

Na 14 listopada, czyli za nieco ponad dwa tygodnie ma się odbyć pierwsza ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej, podaje radio RMF FM. Jak nieoficjalnie dowiedzieli się reporterzy radia pierwsza ekshumacja smoleńska ma dotyczyć pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. 14 listopada ma zostać otwarty sarkofag pary prezydenckiej na Wawelu.

Jak podało radio RMF FM wyznaczony został już termin pierwszej z ekshumacji smoleńskich. Prace ekshumacyjne mają zacząć się rankiem w poniedziałek 14 listopada na Wawelu, bo pierwszymi osobami, które zostaną poddane badaniom ma zostać tragicznie zmarła w katastrofie smoleńskiej para prezydencka: prezydent Lech Kaczyński i jego żona, pierwsza dama Maria Kaczyńska. Na czas trwania ekshumacji zamknięte zostanie całe wzgórze Wawelskie. Po otwarciu sarkofagu pary prezydenckiej, który znajduje się w krypcie od Wieżą Srebrnych Dzwonów, szczątki zostaną zabrane i przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, tam będą badane. Zdaniem reporterów radia RMF FM szczątki Lecha i Marii Kaczyńskich mają zostać od razu szczegółowo badane, a w badaniach wykorzystany będzie najnowocześniejszy sprzęt. Wykonane zostanie m.in. przestrzenne zobrazowanie radiologiczne szczątków oraz pobrane zostaną próbki. Przeprowadzone ma zostać także badanie DNA zmarłych. Jak podaje radio, już po kilkudziesięciu  godzinach od otrzymania wyników badań DNA, ma odbyć się ponowny pogrzeb Kaczyńskich.

RMF FM podaje też, że w trzecim tygodniu listopada zostaną przeprowadzone jeszcze cztery inne ekshumacje w Warszawie i w Lublinie. Zdaniem reporterów radia, pozostałe ekshumacje, wszystkie, mają zostać przeprowadzone do końca tego roku. Prokuratura nie skomentowała informacji radia.

Zobacz: Kaczyński zdradza: Zgodziłem się na ekshumację brata

Przypomnijmy, że Jarosław Kaczyński w jednym z ostatnich wywiadów mówił, że zgodził się na ekshumację swojego brata: - Ja się zgadzam z decyzją o ekshumacjach. W przypadku mojego brata jest już mowa o terminach. To będzie jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza ekshumacja - tłumaczył niedawno Kaczyński w rozmowie z onet.pl.

Dodajmy, że przepisy pozwalają na przeprowadzenie ekshumacji od połowy października do połowy kwietnia.

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: