WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej można WSTRZYMAĆ? Oto pomysł RPO

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej można WSTRZYMAĆ? Oto pomysł RPO

06.11.2016, godz. 09:44
Adam Bodnar
foto: EAST NEWS

Proceduralnie mogłoby to wyglądać mniej więcej w ten sposób, że te osoby składają prośbę do prokuratora o pouczenie na temat możliwości złożenia zażalenia, prokurator informuje, że takiej możliwości nie ma, i wtedy te osoby składają zażalenie do właściwego sądu rejonowego - powiedział o planowanych ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiej Adam Bodnar portalowi wiadomo.co. Rzecznik praw obywatelskich nie wykluczył, że złoży w tej sprawie skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej to temat, który od samego początku podzielił Polaków. Z sondażu przeprowadzonego przez TVN24 wynika, że 69% badanych nie chce, by śledczy zbadali ciała tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem. Tak uważa również 17 rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Mimo tego sprzeciwu, prokuratura planuje przeprowadzić ekshumacje - pierwsze badania mają dotyczyć pary prezydenckiej. Ciała Lecha i Marii Kaczyńskich mają zostać ekshumowane 14 listopada, a następnie przewiezione do krakowskiego instytutu i tam przebadane. Jednak zdaniem rzecznika praw obywatelskich, rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej powinny mieć prawo do odwołania się od decyzji prokuratury.

- Proceduralnie mogłoby to wyglądać mniej więcej w ten sposób, że te osoby składają prośbę do prokuratora o pouczenie na temat możliwości złożenia zażalenia, prokurator informuje, że takiej możliwości nie ma, i wtedy te osoby składają zażalenie do właściwego sądu rejonowego - powiedział Adam Bodnar w rozmowie z portalem wiadomo.co.

Jak zaznaczył, nie wyklucza, że jego biuro zwróci się z tą sprawą do Trybunału Konstytucyjnego. - Cały czas to analizujemy. Tylko proszę zauważyć, że wniosek do Trybunału nic w tym momencie rodzinom nie da. Będzie to jedynie próbą  rozstrzygnięcia ogólnego problemu, a mianowicie, czy przysługuje zażalenie, czy też nie. Natomiast wniosek nie spowoduje  zablokowania całej procedury, to znaczy rozpoczęcia ekshumacji. Co więcej, zgodnie z nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym - chodzi o artykuł 51. tej ustawy - RPO nie może w przypadku wniosków abstrakcyjnych żądać wstrzymania wykonania decyzji, które mogłyby naruszać prawa i wolności jednostki - stwierdził Adam Bodnar.

Zobacz także: Drugi POGRZEB Lecha i Marii Kaczyńskich

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: