WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ekshumacje smoleńskie. Będą SZUKAĆ śladów MATERIAŁÓW WYBUCHOWYCH na ciele Kaczyńskiego i innych ofiar

Ekshumacje smoleńskie. Będą SZUKAĆ śladów MATERIAŁÓW WYBUCHOWYCH na ciele Kaczyńskiego i innych ofiar

21.10.2016, godz. 08:51
Rodziny smoleńskie, trumny ofiar Smoleńska na lotnisku
Rodziny smoleńskie, trumny ofiar Smoleńska na lotnisku foto: SE/EAST NEWS

To już pewne, odbędą się ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak powiadomiła Barbara Nowacka, córka zmarłej w wyniku katastrofy Izabeli Jarugi-Nowackiej, rodziny ofiar otrzymują zawiadomienia w sprawie ekshumacji. To dokumenty, których nadawcą jest prokuratura. W pismach zawarta jest informacja o motywach przeprowadzenia ekshumacji i lista osób, które jako biegli wezmą udział w badaniach ciał zmarłych z katastrofy pod Smoleńskiem.

Ekshumacje ciał ofiar katastrofy smoleńskiej rozpoczną się, a do bliskich ofiar wypadku już trafiają zawiadomienia w tej sprawie. W dokumentach przesłanych przez prokuraturę znajduje się informacja, że biegli będą badać m.in. czy na ciałach ofiar występują ślady materiałów wybuchowych. Powiadomiła o tym Barbara Nowacka, która takie pismo otrzymała. Jak powiedziała, w rozmowie z dziennikarką "Faktu", ona i trzy inne rodziny nie będą musiał przeżywać ekshumacji bliskich, bo wcześniej zdecydowały się na skremowanie zwłok: - Zwłoki naszych bliskich nie będą wyjmowane, poddawane sekcjom, a tak naprawdę nie będą poddawane upolitycznieniu, bo to co było szokujące w piśmie, to to, że będą poszukiwali obecności materiałów wybuchowych - mówiła Nowacka. Dlaczego Nowacka dostała pismo skoro jej matka została skremowana przed pogrzebem? Po prostu wszystkie rodziny ofiar zostały powiadomione o ekshumacjach.

Oprócz niej informację o otrzymaniu pisma z prokuratury potwierdziła TVN24 wdowa po pośle Arkadiuszu Rybickim, Małgorzata Rybicka. Dokument otrzymała od przedstawicieli Żandarmerii Wojskowej. Wdowa nie ujawniała szczegółów pisma z prokuratury, ale przyznała, że w dokumencie nie wskazano konkretnej daty ekshumacji.

Wiadomo też kto, będzie przeprowadzać ekshumacje ofiar. To eksperci z: Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie-Genewie, jeden z Coimbra w Portugalii, osoba z Leicester,  uczony z Odense, eksperci z Krakowa, Warszawy, Lublina. Badania zwłok będą odbywały się w zakładach medycyny sądowej w Krakowie, Lublinie i Warszawie, podaje tvn.24.pl.

Zobacz: Szmajdzińska o ekshumacji męża: Źle się czuję, mówiąc o tym wprost

Źródło: TVN24/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: