WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ekshumacje smoleńskie. ZNAMY kolejność

Ekshumacje smoleńskie. ZNAMY kolejność

02.11.2016, godz. 10:33
Wrak Tu-154M
Wrak Tu-154M foto: Super Express

Pierwsza z szeregu ekshumacji smoleńskich odbędzie się za niecałe dwa tygodnie. Otwarty zostanie grób Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. To ciała prezydenckiej pary zostaną jako pierwsze przebadane. Kto będzie następny? Wdowiec po posłance Jolancie Szymanek-Deresz twierdzi, że ekshumacje smoleńskie będą odbywały się alfabetycznie według nazwisk ofiar katastrofy.

Zdaniem Pawła Deresza ekshumacje smoleńskie odbędą się według alfabetu. Wdowiec ujawnił to w rozmowie z Polsat News. Zapytany o komentarz przez "Gazetę Wyborczą" wyjaśnił, że wie to z dobrego źródła z prokuratury, choć nie jest to jeszcze oficjalna informacja. Deresz przyznał, że rozwiązanie jest logiczne. W telewizji wdowiec z sarkazmem odniósł się do zapowiedzianych ekshumacji, bo powiedział, że w pierwszej kolejności może powinni być ekshumowani ci, którzy "polegli", a później ci, którzy zginęli: - Ten sarkazm jest wynikiem naszej bezsilności i rozpaczy. Prokuratura zachowuje się bezdusznie, realizując ten szaleńczy zamysł, a my, którzy się temu sprzeciwiamy, jesteśmy pozbawieni jakiegokolwiek wsparcia - tłumaczył.

Jeśli okaże się, że faktycznie ekshumacje będą przeprowadzane według nazwisk alfabetycznie to w następnej kolejności, po parze prezydenckiej, powinny być zbadane ciała: Joanna Agacka-Indecka (Przewodnicząca Naczelnej Rady Adwokackiej), Ewa Bąkowska (wnuczka gen, drygady Mieczysława Smorawińskiego), gen. Andrzej Błasik (dowódca Sił Powietrznych RP).

Przypomnijmy, że jedyne co wiadomo na temat kolejności ekshumacji to to, że jako pierwsi ekshumowani zostaną Lech i Maria Kaczyńscy. Już kilka tygodni temu prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że wyraził pozwolenie na ekshumowanie brata. Zaś dopiero w tym tygodniu głos zabrała córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej, Marta Kaczyńska. W tygodniku "wSieci" prawniczka napisała: -  Prokuratura Krajowa ma obowiązek przeprowadzenia dowodu z oględzin i otwarcia zwłok ofiar katastrofy. (...) W sprawach, w których istnieje podejrzenie przestępczego spowodowania śmierci, przeprowadza się przedmiotowe badania.

Zobacz: Marta Kaczyńska zabrała głos ws. EKSHUMACJI smoleńskich

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: