WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Emerycie! Dostaniesz specjalny dodatek

Emerycie! Dostaniesz specjalny dodatek

30.08.2016, godz. 07:00
senior, dziadek, starzec, staruszek, laska
foto: EAST NEWS

Dobra wiadomość dla seniorów otrzymujących groszową emeryturę! W przyszłym roku dzięki decyzji rządu będą oni mogli liczyć na jednorazowy dodatek. Ponadto urzędnicy intensywnie pracują nad zmianą zasad waloryzacji świadczeń. Jeśli politycy spełnią swoje zapowiedzi, minimalna gwarantowana przez państwo emerytura może wzrosnąć do 1000 zł brutto.

Jak wynika z projektu budżetu na 2017 rok , do którego dotarł "Super Express", na jednorazowe dodatki dla emerytów i rencistów zarezerwowano 1,4 mld zł. Dokładnie tyle samo, ile w tym roku.

Co to dokładnie oznacza? Ano to, że seniorzy, których emerytura lub renta nie przekracza 900 zł, po raz kolejny dostaną pojedynczy zastrzyk gotówki w wysokości 400 zł. A osoby, których świadczenie mieści się w przedziale od 900 zł do 1100 zł otrzymają 300 zł. A im wyższa emerytura, tym mniejszy dodatek.

Pieniądze od rządu miałyby być wypłacone w marcu przyszłego roku.

To chociaż w małym stopniu zrekompensowałoby zaplanowaną na przyszły rok symboliczną, kilkuzłotową waloryzację świadczeń. Ponadto rząd przymierza się do podwyższenia minimalnej gwarantowanej przez państwo emerytury do poziomu 1000 zł brutto. - Trwają prace analityczne i od ich efektów zależy, czy i kiedy taka podwyżka nastąpi - mówi nam Beata Mazurek (49 l.) z PiS, przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. O wzrost najniższych świadczeń o 200-300 zł od dłuższego czasu apelują związkowcy. - Byłaby to duża rzecz dla blisko miliona osób - mówi dr Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Zobacz: Andrzej Stankiewicz: Ten wyrok jest nie do zaakceptowania

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: