WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Emerycie! Po darmowe leki pójdziesz do pediatry

Emerycie! Po darmowe leki pójdziesz do pediatry

27.08.2016, godz. 05:00
EMERYCIE PO DARMOWE LEKI PÓJDZIESZ DO PEDIATRY
EMERYCIE PO DARMOWE LEKI PÓJDZIESZ DO PEDIATRY foto:

Prawo do wypisywania bezpłatnych leków będzie mieć raptem połowa lekarzy pracujących w przychodniach - szacuje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. Zgodnie z ustawą receptę na darmowe leki wypisze starszej osobie pediatra, ale nie zrobi tego. geriatra. Od września należy się więc spodziewać oblężenia przychodni przez seniorów - wieszczą lekarze i opozycja. Resort zdrowia jednak zapewnia, że sytuacja będzie opanowana.

Od 1 września seniorzy nie będą musieli płacić w aptekach za część leków. Niestety, ten szlachetny przywilej ma kilka barier. W "Super Expressie" pisaliśmy już o tym, że ministerstwo apeluje do lekarzy, by nie zamieniali pacjentom automatycznie leków na darmowe. Ponadto pogrożono medykom kontrolami. Dziś zwracamy uwagę na kolejną barierę - są nią lekarze. Problem tkwi w tym, że nie wszyscy będą uprawnieni do przepisywania pacjentom leków z listy "S" (dla seniorów powyżej 75. roku życia). Takie prawo mają tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Według ustawy zdrowotnej są to specjaliści medycyny rodzinnej, ogólnej, w dziedzinie chorób wewnętrznych lub posiadający specjalizację w dziedzinie pediatrii. Recept "S" nie będą mogli wystawiać lekarze bez specjalizacji, którzy często pracują w przychodniach lub medycy innych specjalizacji. - Brak uprawnień do wystawiania recept pozbawi pacjentów prawa do leków "S" - podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Dziś w POZ pracuje ok. 32 tys. lekarzy. Uprawnienia do darmowych leków - według Janickiej - ma ok. 15 tys. Lekarze napisali o swoich obawach do ministra. Wcześniej, kiedy uchwalano ustawę, alarmowali o tych ograniczeniach posłowie opozycji. Nawet Biuro Analiz Sejmowych ostrzegało, że ta sytuacja może prowadzić do zmniejszenia dostępu do bezpłatnych leków dla osób w podeszłym wieku. - Seniorzy ruszą do lekarzy po recepty i okaże się wtedy, jak bardzo wzrosną kolejki przed gabinetami. Będzie tak jak w 500 plus, nie policzono wszystkiego, nie zaplanowano, ale dużo naobiecywano - mówi dr Marek Hok (63 l.), lekarz i poseł PO.

Co na to resort? Przedstawiciele ministerstwa obiecywali nieraz, że więcej lekarzy będzie mogło przepisywać bezpłatne leki.

- Będziemy proponować, by poszerzać uprawnienia na inne grupy lekarzy - mówił jakiś czas temu w Sejmie wiceminister Krzysztof Łanda (46 l.). Ale jak dodał, stanie się to jednak wtedy, kiedy zostanie wprowadzona informatyzacja do służby zdrowia i m.in. e-recepty.

Zobacz: Minister zdrowia: nie zamieniajcie emerytom leków na darmowe!

Źródło: FAKTY TVN/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: