WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Emerycie! Po darmowe leki pójdziesz do pediatry

Emerycie! Po darmowe leki pójdziesz do pediatry

27.08.2016, godz. 05:00
EMERYCIE PO DARMOWE LEKI PÓJDZIESZ DO PEDIATRY
EMERYCIE PO DARMOWE LEKI PÓJDZIESZ DO PEDIATRY foto:

Prawo do wypisywania bezpłatnych leków będzie mieć raptem połowa lekarzy pracujących w przychodniach - szacuje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia. Zgodnie z ustawą receptę na darmowe leki wypisze starszej osobie pediatra, ale nie zrobi tego. geriatra. Od września należy się więc spodziewać oblężenia przychodni przez seniorów - wieszczą lekarze i opozycja. Resort zdrowia jednak zapewnia, że sytuacja będzie opanowana.

Od 1 września seniorzy nie będą musieli płacić w aptekach za część leków. Niestety, ten szlachetny przywilej ma kilka barier. W "Super Expressie" pisaliśmy już o tym, że ministerstwo apeluje do lekarzy, by nie zamieniali pacjentom automatycznie leków na darmowe. Ponadto pogrożono medykom kontrolami. Dziś zwracamy uwagę na kolejną barierę - są nią lekarze. Problem tkwi w tym, że nie wszyscy będą uprawnieni do przepisywania pacjentom leków z listy "S" (dla seniorów powyżej 75. roku życia). Takie prawo mają tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Według ustawy zdrowotnej są to specjaliści medycyny rodzinnej, ogólnej, w dziedzinie chorób wewnętrznych lub posiadający specjalizację w dziedzinie pediatrii. Recept "S" nie będą mogli wystawiać lekarze bez specjalizacji, którzy często pracują w przychodniach lub medycy innych specjalizacji. - Brak uprawnień do wystawiania recept pozbawi pacjentów prawa do leków "S" - podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Dziś w POZ pracuje ok. 32 tys. lekarzy. Uprawnienia do darmowych leków - według Janickiej - ma ok. 15 tys. Lekarze napisali o swoich obawach do ministra. Wcześniej, kiedy uchwalano ustawę, alarmowali o tych ograniczeniach posłowie opozycji. Nawet Biuro Analiz Sejmowych ostrzegało, że ta sytuacja może prowadzić do zmniejszenia dostępu do bezpłatnych leków dla osób w podeszłym wieku. - Seniorzy ruszą do lekarzy po recepty i okaże się wtedy, jak bardzo wzrosną kolejki przed gabinetami. Będzie tak jak w 500 plus, nie policzono wszystkiego, nie zaplanowano, ale dużo naobiecywano - mówi dr Marek Hok (63 l.), lekarz i poseł PO.

Co na to resort? Przedstawiciele ministerstwa obiecywali nieraz, że więcej lekarzy będzie mogło przepisywać bezpłatne leki.

- Będziemy proponować, by poszerzać uprawnienia na inne grupy lekarzy - mówił jakiś czas temu w Sejmie wiceminister Krzysztof Łanda (46 l.). Ale jak dodał, stanie się to jednak wtedy, kiedy zostanie wprowadzona informatyzacja do służby zdrowia i m.in. e-recepty.

Zobacz: Minister zdrowia: nie zamieniajcie emerytom leków na darmowe!

Źródło: FAKTY TVN/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: