WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Fundacja dziennikarzy przychylnych PiS ma dostać DUŻĄ kasę na portal o... OCHRONIE PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

Fundacja dziennikarzy przychylnych PiS ma dostać DUŻĄ kasę na portal o... OCHRONIE PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ

10.10.2016, godz. 14:35
Tomasz Sakiewicz
foto: Super Express

OKO.press poinformowało w poniedziałek, że Fundacja Niezależne Media, której założycielem jest m.in. Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej", związany też z TV Republiką) dostała prawie najwyższa notę w konkursie na projekt dot. ochrony środowiska. Dzięki temu otrzymać ona będzie mogła nawet 6 milionów złotych z pieniędzy UE na stworzenie portalu o ochronie Puszczy Białowieskiej.

 

Pod koniec kwietnia upływał termin składania wniosków w konkursie na projekt dotyczący "edukacji skierowanej do grup zawodowych mających największy wpływ na przyrodę”. Jednak organizujący go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przesunął termin na połowę maja. Jak sugerują dziennikarze OKO.press to w owym czasie zmieniono statut Fundacji Niezależne Media. Do jej celów dopisano zdanie o „ochronie środowiska, bioróżnorodności oraz propagowanie idei zrównoważonego rozwoju”. Dzięki temu FNM kwalifikowała się jako organizacja ekologiczna i mogła wziąć udział w konkursie.

FMN złożyła więc wniosek o dofinansowanie projektu "Propagowania wiedzy nt. bioróżnorodności, idei zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie terenów Puszczy Białowieskiej", w którego ramach ma powstać portal, pokazujący na żywo zwierzęta w Puszczy. Jak wyliczono, projekt ma kosztować 7,2 mln złotych, z czego 6 mln miałoby pochodzić z unijnych środków, przyznawanych przez NFOŚ. W pierwszym etapie projekt zajął bardzo wysokie, trzecie miejsce i zakwalifikował się dalej, co najprawdopodobniej oznacza dofinansowanie.

FNM została założona w 2008 roku przez Tomasz Sakiewicza i Sławomira Sawickiego, prawnika. Prezesem fundacji jest Joanna Jenerowicz – sekretarka naczelnego w „Gazecie Polskiej”, a wiceprezesem Marek Kordas – jeden z założycieli PiS, niegdyś warszawski radny tej partii (złożył mandat po prawomocnym wyroku za nielegalne posiadanie broni). W radzie fundacji zasiadają obecnie: Tomasz Sakiewicz, Katarzyna Gójska-Hejke (wicenaczelna „Gazety Polskiej” i „GPC”) oraz Grzegorz Tomaszewski (krewny Jarosława Kaczyńskiego, prezes spółki Forum wydającej „GPC” i członek zarządu spółki Słowo Niezależne – wydawcy portalu niezależna.pl). Do tej pory fundacja nie miała wiele wspólnego z ekologią, promować miała niezależność dziennikarską i wspierała dziennikarzy w procesach sądowych.

Na stronie niezależna.pl pojawiło się już oświadczenie w tej sprawie. Jak możemy w nim m.in. przeczytać: – Powołanie do życia nowego medium jest również szansą na wprowadzenie do debaty o ochronie polskiego dziedzictwa naturalnego głosu spoza tzw. środowisk ekologicznych związanych z organizacjami lewicowymi, finansowanymi - o czym niejednokrotnie pisała prasa - m. in. przez firmy rosyjskie. Prawdopodobnie ten aspekt spowodował, iż media sympatyzujące z tymi organizacjami w trakcie trwania konkursu zaatakowały NFOŚiGW i komisję oceniającą projekty za dopuszczenie FNM do ubiegania się o dofinansowanie. Za tą brutalną próbą zastraszenia jurorów i tym samym wpłynięcia na ostateczne rozstrzygnięcie konkursu stoją tytuły należące do zagranicznych koncernów oraz współfinansowane z pieniędzy Sorosa.

Zobacz także: Czabański po przesłuchaniach na prezesa TVP: Kurski ma wiele plusów dodatnich, ale i niemało plusów ujemnych

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: