WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka "Gazeta Wyborcza" zrobiła wywiad ze zmarłym księdzem Tischnerem!

"Gazeta Wyborcza" zrobiła wywiad ze zmarłym księdzem Tischnerem!

20.08.2016, godz. 19:26
Gazeta Wyborcza
foto: Super Express

Ludzka kreatywność nie ma granic, co czasem jednak przynosi zaskakujące konsekwencje. "Gazeta Wyborcza" chciała być kreatywna i zdecydowała się na publikację wywiadu, jaki rzekomo przeprowadzony został ze zmarłym wiele lat temu ks. Józefem Tischnerem. Księdza, który nie żyje od 16 lat, "zapytano" m.in. o Smoleńsk i rządy PiS. A w usta kapłana włożono jego dawne autentyczne cytaty. Wywiad zatytułowano "Polska znicestwiona - głos dla Tischnera. Co by powiedział, gdyby był z nami".

Jak to wyglądało? Ano np. tak:

"Wyborcza": A krzaki w podsmoleńskim lesie stają się rosyjskimi komandosami, zaś odgłosy dopalającego się wraku - jękami dobijanych, "zdradzonych o świcie" polskich bohaterów. Rozumiem efekt chwilowego szoku, ale to przekłada się przecież na tzw. śledztwo prowadzone przez "niezależnych ekspertów". Nie polega ono na zmierzaniu od argumentów i dowodów w stronę prawdy, ale na odwrót - szuka się drogi od prawdy, którą się dysponuje na zasadzie wewnętrznej pewności, do jej "potwierdzenia" w faktach. Jak to wytłumaczyć?
ks. Józef Tischner: Wyobraźnia bierze również w posiadanie rozum. Rozum zaczyna "kombinować". Jakie to spiski, jakie zmowy, jakie układy z piekieł doprowadziły do zwycięstwa przeciwników? Pytania są czysto retoryczne, ponieważ odpowiedź jest z góry dana. Brzmi: właśnie spiski, właśnie układy, właśnie z piekłem. [...]

"Wyborcza": Czy w związku z tym postulat "dobrej zmiany" nie jest synonimem zmiany radykalnej, która jako taka musi przebiegać właśnie tak, jak przebiega? Musi np. oskarżać o zdradę i cynizm tych, którzy przeciwko niej protestują?
ks. Józef Tischner: Schorowana wyobraźnia zawsze będzie oskarżać. Stąd płynie jej katastrofizm. Codziennie i na każdym miejscu wali się jej świat. Każda burza jest burzą ostatnią. Tuż za drzwiami czeka piąty rozbiór Polski. Gospodarka już leży w gruzach. Noce są we władaniu morderców. Leje się krew niewinnych dzieci. [...]

Na Twitterze błyskawicznie powstał hashtag "Wywiady Wybiorczej" a tam...:

 

lub...

 

 

Zobacz także: Gowin jest przekonany, że Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: