WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Projekt USTAWY ANTYABORCYJNEJ do procedowania, a "Ratujmy kobiety" odrzucony. RELACJA

Projekt USTAWY ANTYABORCYJNEJ do procedowania, a "Ratujmy kobiety" odrzucony. RELACJA

23.09.2016, godz. 10:43
Płaca minimalna w sejmie
Płaca minimalna w sejmie foto: SE/EAST NEWS

W czwartek w Sejmie doszło do ostrej wymiany zdań, bo posłowie dyskutowali o aborcji. Przedstawione zostały dwa projekty ustawy o aborcji: jeden liberalizujący obecne przepisy, a drugi całkowicie zakazujący aborcji. Posłowie zdecydowali, że projekt inicjatywy "Ratujmy kobiety" liberalizujący przepisy ws. aborcji został odrzucany, a projekt ustawy antyaborcyjnej został przekazany do dalszego procedowania.

Posłowie dyskutowali w czwartek o dwóch obywatelskich projektach dotyczących aborcji. Komitet "Ratujmy kobiety" chciał, by aborcja była możliwa do 12. tygodnia ciąży, a później w tych samych przypadkach co obecnie. Zaś autorzy projektu "Stop aborcji" chcieli zakazać aborcji całkowicie, a do tego proponowali, by za dokonanie aborcji karać więzieniem i lekarza, który ją przeprowadzi i kobietę. Posłowie Nowoczesnej złożyli wniosek o odrzucenie projektu ustawy antyaborcyjnej, zaś odrzucenia projektu liberalizującego prawo chce klub PSL. Co na to wszystko PiS? Partia rządząca chciała skierować oba projekty do dalszych prac, z zastrzeżeniem, że nie popiera inicjatywy "Ratujmy kobiety", ale z racji tego, że oba projekty to projekty obywatelskiej, należy się im przyjrzeć i procedować. W końcu jednak projekt liberalizujący został odrzucony, mimo zapewnień szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego.

W Sejmie dziś odbyły się głosowania nad projektami. Zapis RELACJI z obrad Sejmu na SE.pl.

Podsumowanie porannych glosowań w Sejmie:

 

  • Sejm odrzucił obywatelski projekt inicjatywy "Ratujmy kobiety" pozwalający na aborcję do 12. tygodnia ciąży, projekt nie zostanie więc procedowany
  • Sejm zagłosował za przekazaniem do dalszych prac projekt komitetu "Stop aborcji", całkowicie zakazujący aborcji
  • Sejm przyjął projekt ustawy o zmianach w ustawie o in vitro

 

10.46 Na Twitterze opozycja wypomina PiS, że mówił o  tym, iż projekt obywatelski zostanie skierowany do procedowania.

10.45 Sejm: projekt nowej ustawy dotyczącej in vitro został przekazany do procedowania.

10.40 Kukiz: - Proszę o przerwę, żebym mógł wytłumaczyć panu z Nowoczesnej, że Sejm to miejsce, gdzie można dyskutować. Jestem przeciwnikiem płodzenie zygot w nieskończoność. Wszystkie te sprawy pojawiają się, gdy chcecie przykryć problemy! - grzmi poseł.

10.36 A teraz czas na in vitro: Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy w obronie życia i zdrowia nienarodzonych dzieci poczętych in vitro. Mowa o ustawie, która ma zaostrzyć przepisy dotyczące in vitro. Kuchciński: - Proszę mówić do rzeczy, bo co ma KOR do in vitro? - pyta zdziwiony.

10.33 Głosowanie: Sejm zagłosował - projekt ustawy "Ratujmy kobiety" został odrzucony.

10.30

10.27 Nowacka: - Nikt żeby w Polsce była aborcja i podziemie aborcyjne. Bo ona będzie czy chcemy czy nie. (...) Czy matka może zmusić córkę, by urodziła dziecko z kazirodczego gwałtu?

10.25 Posłanka Kukiz'15: - Projekt powinien trafić do kosza.  Wnioskodawca Barbara Nowacka: - Chciałaby podziękować tym, którzy z szacunkiem podeszli do projektu. Za to, że chcieliście rozmawiać, należy się wam szacunek. (...) Dajcie kobietom wybór, by w Polsce żyły szczęśliwe dzieci.

10.22 Kosiniak-Kamysz: - Oszustwo wobec tych, co podpisali projekt, który chcecie procedować, ale i tak go nie poprzecie. Pokażcie w tym głosowaniu, jakie jest wasze stanowisko.

10.19 Posłanka Schmidt z Nowoczesnej przekonuje, by nie głosować zgodnie z sumieniem, bo nie po to posłowie zostali wybrani przez naród. Neumann: - Fundujecie Polakom kolejną wojnę ideologiczną!

10.15 Protasiewicz wchodzi na mównicę, bo chce powiedzieć, że jego koło, chce by oba projekty zostały odrzucone. Terlecki z PiS: - Żaden projekt obywatelski nie trafi do kosza.

10.00 Zdecydowano o przerwie.

09.55 Posłowie zagłosowali. Projekt zaostrzający przepisy antyaborcyjnej skierowany do dalszych prac. Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu komitetu "Stop aborcji", który całkowicie zabrania aborcji.

09.50 Posłanka Milczanowska z PiS pyta wnioskodawców, czy to prawda, że coraz więcej dzieci z zespołem Downa jest zabijanych. - Jestem matką takiego dziecka, ale to nie jest cierpienie, ani krzyż, to jest miłość - słowa posłanki nagrodziła burza oklasków, owacja na stojąco.

09.45 Joanna Scheuring-Wielgus: - Prawo nie powinno być czarno-białe. Powinno wychodzić na przeciw zagmatwanym ludzkim losom.

09.40 Od godziny 9.00 w Sejmie trwa posiedzenie i omawiane są różne sprawy, ale na najważniejsze głosowanie - dotyczące spraw aborcji - musimy jeszcze poczekać.

09.35 Joanna Kluzik-Rostkowska na Twitterze:

09.15 Poseł Tomasz Cimoszewicz z Platformy Obywatelskiej na Twitterze: - Jestem za: odrzuceniem projektu zakazu aborcji, za dalszą pracą nad projektem "Ratujmy Kobiety", za odrzuceniem proj. anty In vitro.

08.45 Atmosfera dotycząca aborcji cały czas jest napięta:

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: