WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Gronkiewicz-Waltz w poważnych TARAPATACH! Wniosek o referendum ją odwołujące został złożony

Gronkiewicz-Waltz w poważnych TARAPATACH! Wniosek o referendum ją odwołujące został złożony

23.09.2016, godz. 12:18
HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ ZWALA WINĘ NA URZĘDNIKÓW
HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ ZWALA WINĘ NA URZĘDNIKÓW foto: Super Express

Jak zapowiedział, tak zrobił. Niezrzeszony radny Piotr Guział złożył w czwartkowe popołudnie wniosek o zorganizowanie referendum w sprawie odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. To już druga próba odwołania prezydent podjęta z jego inicjatywy. Tym razem jednak wnioskuje, aby o referendum zadecydowała bezpośrednio Rada Miasta. Zgodnie z przepisami będzie ona mogła się zająć tym wnioskiem najwcześniej za dwa tygodnie.

 

 

Pod wnioskiem podpisali się również radni PiS, będący opozycją w Radzie Miasta. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym wniosek Guziała musiała poprzeć co najmniej jedna czwarta ustawowego składu rady, czyli co najmniej 15 radnych. Tymczasem podczas składania wniosku do przewodniczącej rady miasta Guział poinformował, że pod wnioskiem podpisało się 23 radnych.

Wniosek trafi teraz do komisji rewizyjnej, gdzie podlegać będzie zaopiniowaniu. Zgodnie z ustawą rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydent na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od złożenia wniosku.

Podjęcie uchwały w sprawie ewentualnego przeprowadzenia referendum wymaga w głosowaniu większości przynajmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady. W przypadku 60-osobowej Rady Warszawy oznacza to minimum 36 głosów. Warto wspomnieć, że w radzie PO ma 33 radnych, PiS 24 zaś niezrzeszonych jest 3.

Guział zapowiedział również, że jeśli Rada Miasta nie zdecyduje się na referendum, ponownie (jak w 2013 roku) zacznie zbierać on podpisy mieszkańców (potrzeba 135 000).

Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku: - Wieloletnie błędy zarządcze Hanny Gronkiewicz-Waltz, związane w szczególności, ale nie tylko z procesami reprywatyzacyjnymi w Warszawie, spowodowały, że mandat zarządczy prezydent Warszawy jest kwestionowany przez obywateli i opinię publiczną
(...) Referendum potwierdzi mandat prezydent Warszawy pozwalając jej na pełne korzystanie z posiadanych uprawnień lub doprowadzi do wyboru nowego prezydenta miasta obdarzonego zaufaniem i poparciem społecznym.

Zobacz także: Kaczyński PREMIEREM? Sugestie Suskiego

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: