WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Historyk publikuje dokumenty PRZECIWKO "obrońcom Wałęsy"

Historyk publikuje dokumenty PRZECIWKO "obrońcom Wałęsy"

28.11.2016, godz. 15:09
Cenckiewicz/Wałęsa
foto: Super Express

Jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu, Lech Wałęsa nie chce współpracować z biegłymi grafologami, którzy badają autentyczność teczki byłego agenta SB o pseudonimie „Bolek”. Gdy poproszono go o przekazanie kilku próbek pisma, zdecydowanie odmówił. Pojawiły się głosy broniące byłego prezydenta, jakoby dokumenty nie mogły być prawdziwe. Na swoim FB zareagował historym Sławomir Cenckiewicz, który napisał: - Przepraszam, że przy niedzieli znów o Wałęsie, ale nie mogę słuchać tych „specjalistów” od Wałęsy, którzy bredzą o tym (także w niedzielę), że z dekady lat 70. nie zachowały się żadne oryginały (poza donosami) pisma Wałęsy, bo on nie pisaty i nie intelektualista!

Jak kontynuował: - Otóż ZACHOWAŁY się i są ogólnie dostępne!!! Były one opisywane a czasem i w formie fotokopii w książce "SB a Lech Wałęsa" i "Sprawa Lecha Wałęsy". Wskazałem na nie także w przesłuchaniu przez prokuratora IPN! Jest to m. in.:
1) dokumentacja z 1972 dotycząca przyznania lokalu mieszkalnego na Stogach (znajduje się w arch. BOM w Gdańsku-Stogach),
2) akta pracownicze Wałęsy ze "Zrembu", gdzie pracował od 1976 r. po zwolnieniu ze stoczni (arch. Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku - Dział Zlikwidowanych Jednostek Organizacyjnych),
3) dokumentacja prokuratorsko-śledcza w której za lata 1978-80 znajdują się pisemne odwołania Wałęsy (Archiwum IPN w Gdańsku).

 

 

Następnie wyjaśniał: - Jest to na tyle obszerny materiał z epoki lat 70., kiedy Wałęsa był "Bolkiem" - zachowany powtarzam w ORYGINALE - że bez trudu grafolog wykorzysta go do badania autentyczności pisma Wałęsy zgromadzonego w teczkach "Bolka". Nie wiem natomiast po co prokuraturze pismo Wałęsy z okresu późniejszego... np. z lat 80. i 90. Tego jest z kolei tak dużo, że w zasadzie opisywanie źródeł byłoby nieprzyzwoite, wystarczy pooglądać np. akta władz NSZZ Solidarności w Archiwum KK NSZZ "Solidarność" i Archiwum Państwowym w Gdańsku. Proszę więc czytać książki, szperać w archiwach, nie dawać się wprowadzać w błąd, a czasem i nie kłamać publicznie!

Na koniec przedstawił na fotografiach niektóre z dokumentów:

 

Zobacz także: Wałęsa ODMÓWIŁ IPN próbek swojego pisma

Źródło: TVN24/x-news
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: