WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka HURRA! Nie będzie przymusowego abonamentu

HURRA! Nie będzie przymusowego abonamentu

26.11.2016, godz. 02:00
Abonament RTV
Abonament RTV foto: SHUTTERSTOCK

Od nowego roku opłatę audiowizualną doliczoną do rachunku za prąd mieli płacić wszyscy. I to nawet ci, którzy nie posiadają radia czy telewizora. Okazuje się jednak, że przepisy nie ulegną zmianie i wszystko zostanie po staremu. Od stycznia 2017 r. za abonament RTV zapłacimy jak zwykle na poczcie. Ile? 22,70 zł miesięcznie.

- Od 1 stycznia 2017 roku opłaty abonamentowe pozostaną na poziomie dotychczasowym, obowiązującym w 2016 roku. To jest za używanie odbiornika radiowego - 7 zł miesięcznie, a za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego 22,70 zł miesięcznie - mówi Katarzyna Twardowska, rzecznik KRRiT.

Urzędnicy przypominają, że opłata jest obowiązkiem ustawowym, z którego nie zwalnia płacenie rachunków za telewizję kablową czy cyfrową. Wiele osób nie musi jednak płacić abonamentu. Są to m.in.: osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby z I grupą inwalidzką czy kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi. By zyskać zwolnienie z daniny, należy załatwić formalności na poczcie. Ale uwaga! Poczta Polska rozpoczęła wysyłanie kontrolerów, którzy sprawdzają, czy mamy w domu zarejestrowane radio, telewizor i czy płacimy abonament RTV. Ten, kto unika opłat, może zapłacić 681 zł kary! W tej sprawie u ministra infrastruktury interweniował rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar (39 l.). "Nie ma ustawowych podstaw do tego, żeby pracownicy Poczty Polskiej wchodzili do domów i sprawdzali, czy znajduje się tam odbiornik radiowy i telewizyjny" - twierdzi Bodnar w liście cytowanym przez portal Wirtualnemedia.pl. Nad ustawą poprawiającą ściągalność abonamentu pracują PiS i Rada Mediów Narodowych.

Zobacz: Szokujący sondaż: 84 proc Polaków nie odczuło "dobrej zmiany"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: