WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Idą zmiany w leczeniu raka? Onkolodzy są oburzeni

Idą zmiany w leczeniu raka? Onkolodzy są oburzeni

27.09.2016, godz. 10:04
doktor
foto: EAST NEWS

Obowiązek konsyliów, czyli wielodyscyplinarnego ustalania indywidualnego planu leczenia osoby chorej na nowotwór złośliwy, wprowadzono w styczniu 2015 roku. To był wyjątkowo chwalony przez onkologów projekt. Teraz ma zostać zlikwidowany.

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polska Unia Onkologii oraz Polska Liga Walki z Rakiem są zbulwersowani faktem, że obowiązek konsyliów ma zostać zniesiony. Projekt został już skierowany do prac Komitetu Stałego Rady Ministrów. Skąd taki pomysł? Ma to być związane z trudnościami w prawidłowej organizacji konsyliów w obecnej formie przez zbyt małą liczbę specjalistów i zbyt szeroki skład konsyliów w niektórych sytuacjach- poinformowali onkolodzy.

Zdaniem lekarzy, konsylia to międzynarodowy standard praktykowany na całym świecie. - Obecnie u większości chorych na nowotwory konieczne jest bowiem zastosowanie więcej niż jednej metody leczenia, a u wielu istnieje możliwość wyboru spośród kilku opcji terapeutycznych - tłumaczą lekarze. Wymiana doświadczeń między lekarzami różnych specjalizacji, daje obecnie większe szanse na leczenie, które w przypadku każdego pacjenta, może być inne - czytamy na medexpress.pl.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: