WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka NOWY SARKOFAG pary prezydenckiej. Ile będzie kosztować? ZDJĘCIA

NOWY SARKOFAG pary prezydenckiej. Ile będzie kosztować? ZDJĘCIA

17.11.2016, godz. 10:30
Sarkofag
foto:

W poniedziałek 14 listopada odbyła się ekshumacja pary prezydenckiej. Przy rozbiórce sarkofagu doszło do jego uszkodzenia. Konstrukcja grobowca nie była bowiem zaprojektowana z uwzględnieniem jego wielokrotnego otwierania. Sarkofag wymaga wymiany. Ile będzie kosztował i jak będzie wyglądał nowy sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich? Szukając odpowiedzi na te pytania dotarliśmy do projektantki grobowca.

- Kamień jest wybrany, będzie to biała karrara. Całość konstrukcji będzie właśnie z tego. Podkonstrukcja będzie ze stali nierdzewnej kwasoodpornej - mówi w rozmowie z Se.pl Marta Witosławska, autorka projektu poprzedniego, jak i obecnego sarkofagu pary prezydenckiej. Karrara to biały marmur wydobywany w okolicach włoskiego miasta Carrara. Z Włoch sprowadza się wybrany blok kamienia, a następnie wycina z niego płytę o pożądanej grubości i długości. - Gabaryty (nowego sarkofagu - red.) nieznacznie się różnią. Jest minimalnie mniejszy, troszeczkę wyższy, napisy pozostaję te same. Będą litery kute, a nie mocowane tak jak w tym przypadku było. Na lewej stronie będzie godło państwowe, również wypukłe, wyrzeźbione w kamieniu, a po prawej stronie na krótszym boku daty urodzin i śmierci pary prezydenckiej - opisuje projekt sarkofagu Witosławska. Poprzedni grobowiec tworzyły płyty o grubości 2 cm, zaś w nowym użyte zostaną płyty 8-, 10- i 12-centymetrowe. Dzięki grubszym płytom sarkofag będzie samonośny, czyli nie będzie wymagał dodatkowej konstrukcji. Zostanie też nieco odsunięty od ściany, co sprawi, że na płycie sarkofagu nie będzie zbierała się wilgoć. Nowy sarkofag został zaprojektowany tak, że będzie go można demontować w razie potrzeby - wcześniej coś takiego nie było przewidziane.

Ile będzie kosztował sarkofag?

Jak udało nam się ustalić, najcieńsza płyta na nowy sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich ma grubość 8 centymetrów. Ceny karrary różnią się w zależności od rodzaju (jakości) kamienia. Witosławska zapewnia, że karrara użyta do wykonania grobowca pary prezydenckiej będzie bardzo dobrej jakości. Średnia cena tego typu karrary to koszt ok. 2 - 3 tys. zł za m2 płyty o grubości 8 cm. Zakładając, że nowy sarkofag będzie rozmiarowo zbliżony do starego (jego wymiary to 210 x 130 x 65 cm), koszt materiału na tego typu konstrukcję to mniej więcej 15 tys. złotych. - Wykonanie tego, czyli pocięcie plus wypolerowanie krawędzi będzie kosztowało ok. 10 tys. - mówi nam Dariusz Duda z firmy "FOCUS", zajmującej się obróbką i montażem kamienia naturalnego. Z tych rachunków łatwo wyliczyć, że taki sarkofag może kosztować nawet 25 - 30 tys. złotych. Marta Witosławska nie weźmie pieniędzy za projekt: W obu przypadkach - zarówno na początku, jak i teraz - wykonałam to zlecenie gratisowo.

Sarkofag ma być "prosty, skromny, biały". Na jego wykonanie zostały zaledwie dwie i pół doby. - Na rzecz dobrego wyglądu trzeba zrezygnować z niektórych rozwiązań, które byłyby ładne designersko - kwituje Witosławska.

Zobacz też: Tak wyglądała EKSHUMACJA Lecha i Marii Kaczyńskich [ZDJĘCIA]

Źródło: mra
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: