WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ile Macierewicz płaci swoim ludziom? Wyciekła LISTA PŁAC doradców

Ile Macierewicz płaci swoim ludziom? Wyciekła LISTA PŁAC doradców

09.08.2016, godz. 13:28
Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz foto: FOTO SE

Wyciekła lista płac doradców Antoniego Macierewicza. Wśród ludzi, którymi otacza się minister obrony narodowej są dawni weryfikatorzy WSI, doradcy z zespołu badającego katastrofę smoleńską, czy byli pracownicy IPN. Ile zarabiają u Macierewicza? Kwoty jakie trafiają do doradców wprost powalają!

Doradców Antoniego Macierewicza jest 21 . To osoby, które pracowały w komisji weryfikacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, członkowie zespołu parlamentarnego ds. badania katastrofy smoleńskiej, której przewodniczył Macierewicz. Portal oko.press.pl opublikował listę doradców wraz z ich płacami. Największe płace trafiają do kancelarii adwokackiej Andrzeja Lwa-Mirskiego. Umowa z kancelarią została zawarta w 2015 roku na okres 11 i pół miesiąca. Kancelaria ma zarobić na tym 147,6 tys. zł.

Jak podaje oko.press.pl, Lew-Mirski był adwokatem Macierewicza choćby w procesach wytoczonych Macierewiczowi przez byłych oficerów WSI. Również syn Lwa-Mirskiego doradzał Antoniemu Macierewiczowi. Za 5 dni doradzania dostał 7 tys. zł, później został członkiem zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Mariusz Marasek, inny z byłych weryfikatorów WSI, również jest w gronie doradców Macierewicza. Od lutego tego roku do końca 2016 za "konsultacje, wydawanie opinii w zakresie tworzenia i funkcjonowania Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO" ma otrzymać 108,9 tys. zł.

Doradcą szefa MON jest także Wacław Berczyński, obecnie szef podkomisji sejmowej powołanej do zbadania katastrofy smoleńskiej. Za doradzanie w sprawach bezpieczeństwa państwa dostał już 10 tys. zł.

Występujący w 2013 jako lektor ścieżki językowej filmu z Macierewiczem (mówiącego o katastrofie smoleńskiej) Jan Czarniecki za 3 miesiące „monitoringu anglojęzycznych źródeł medialnych" otrzymał 34 tys. zł od MON.

Tadeusz Witkowski, który także był członkiem komisji weryfikacyjnej WSI za 5 miesięcy "monitoringu i koordynację prac dotyczących szczytu NATO" otrzymał wynagrodzenie ponad 49 tys. zł.

Kazimierz Nowaczyk, które Macierewicz zna od lat, a który w 2010 został jednym z ekspertów parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, za "konsultacje, wydawanie opinii w zakresie bezpieczeństwa państwa” w tym roku zarobi 120 tys. zł.

Na liście doradców znalazł się też Sławomir Cenckiewicz, współautor książki o Lechu Wałęsie, aktualnie członek kolegium IPN i dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego. Za usługi doradcze, konsultacje i wydawanie opinii dotyczących reformy archiwów wojskowych od końca stycznia do początku kwietnia MON zapłacił mu 10,5 tys. zł, od połowy maja początku lipca także 10,5 tys.

Zobacz: Ile razy Kurski pokazał się w TVP w ostatnim miesiącu? PODLICZONO

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: