WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Ile zapłacisz za telewizję? Abonament

Ile zapłacisz za telewizję? Abonament

29.05.2017, godz. 02:00
Ile zapłacisz za abonament?
Ile zapłacisz za abonament? foto: Tomasz Radzik/Super Express

I znów obietnice władzy rozmijają się z rzeczywistością! Minister kultury Piotr Gliński (63 l.) niedawno zapewniał, że abonament radiowo-telewizyjny będzie kosztował ok. 8 zł miesięcznie i będzie płacony razem z podatkiem. A tymczasem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustaliła stawki na 2018 rok i zapowiadanej obniżki tam wcale nie widać - zapłacimy tyle samo co obecnie, czyli ponad 270 zł za rok.

KRRiT postanowiła, że za odbiornik radiowy będziemy płacić 7 zł, a za telewizor 22,70 zł miesięcznie. Przewidziano, tak jak obecnie, różne zniżki za opłacenie abonamentu z góry. Kto zdecyduje się zapłacić od razu za rok, wyda 245,15 zł, a więc oszczędzi 26,95 zł. Pytanie jednak, czy warto, skoro rząd ustami ministra kultury obiecywał, że miesięczny abonament ma kosztować ok. 96 zł rocznie.

- Rozporządzenie Krajowej Rady musi opierać się na aktualnym stanie prawnym, a nie na stanie prawnym, który jest przyszły i niepewny. Nie wiadomo, co Sejm uchwali i kiedy uchwali - wyjaśnia Juliusz Braun (69 l.), członek Rady Mediów Narodowych.

- To, o czym mówi profesor Gliński, to śpiew przyszłości. To jest dopiero projekt, który być może częściowo jest już pisany, ale nie ma jeszcze kształtu ostatecznego. Będzie on wymagał szerokich konsultacji społecznych z Ministerstwem Finansów oraz notyfikacji ze strony Unii. Niewykluczone, że ten projekt będzie gotowy pod koniec roku - mówi nam Joanna Lichocka (48 l.), posłanka Prawa i Sprawiedliwości zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych.

Na razie rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy abonamentowej. Zakłada on, że właściciele platform cyfrowych mają przekazywać Poczcie Polskiej dane swoich klientów, co ma pomóc w lepszej ściągalności opłat. Przeciwnicy pomysłu, w tym sieci kablowe, uważają, że może on spowodować masowe rezygnacje abonentów z usług płatnej telewizji. Tym bardziej że klientowi kablówki, który nie zdecyduje się na wypełnienie nowego obowiązku, będzie groziła kara wynosząca 30-krotność abonamentu, czyli 681 zł...

Zobacz także: Czy w czasach "dobrej zmiany" Polakom żyje się lepiej? SONDAŻ

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: