WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka IPN walczy o autograf Wałęsy

IPN walczy o autograf Wałęsy

18.10.2016, godz. 02:00
Lech Wałęsa
Lech Wałęsa foto:

Kompromitacja Instytutu Pamięci Narodowej! Dopiero po 8 miesiącach od znalezienia w domu gen. Czesława Kiszczaka (+90 l.) teczki TW Bolek IPN prosi Lecha Wałęsę (73 l.) o dostarczenie prywatnych dokumentów z jego podpisem. - Mogłyby się okazać przydatne jako materiał porównawczy do badań z zakresu pisma ręcznego w prowadzonym śledztwie - wyjaśnia IPN. - Najpierw ogłosili publicznie, że materiały są prawdziwe, a teraz szukają porównań - oburza się były prezydent.

"Zwracam się do pana z prośbą o udostępnienie posiadanych przez pana w tzw. archiwum domowym, w zbiorach prywatnych, dokumentów, zawierających nakreślone przez pana osobiście zapisy dłuższej treści i podpisy, w szczególności z lat 70. i 80. XX wieku" - prosi IPN w piśmie wysłanym do Wałęsy w październiku.

Chodzi o to, aby eksperci porównali prywatne zapiski byłego prezydenta z dokumentami znalezionymi w lutym w domu gen. Kiszczaka w teczce TW Bolek. Historycy IPN prof. Andrzej Friszke (60 l.) i dr Piotr Gontarczyk (46 l.) w trakcie jednej z dyskusji przyznali, że teczka "Bolka" jest autentyczna i dokumentuje realną współpracę Wałęsy z SB w latach 1970-1976. Zgodzili się jednak, że znajdujące się w niej rękopisy mogą nie być pisane jego ręką.

- Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia - mówił od zawsze Wałęsa. Prośbę IPN o udostępnienie swojego autografu skomentował krótko. - "Materiały z domu Kiszczaka to w części materiały z podrabiania przez biuro studiów, dodatkowo uzupełnione przez kolesi z wszelkiej przechowywanej dokumentacji tak daleko różnych treści i charakteru pisma, że ślepy by to stwierdził" - napisał na jednym z portali społecznościowych Wałęsa.

ZOBACZ: Teczka Wałęsy. Cenckiewicz ujawnia NIESAMOWITY dokument. Spiskowa teoria

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: