WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Jak wygląda EKSHUMACJA? Ekspert wyjaśnia. Tylko na SE.pl [WIDEO]

Jak wygląda EKSHUMACJA? Ekspert wyjaśnia. Tylko na SE.pl [WIDEO]

08.11.2016, godz. 10:54
Źródło: mra

Już 14 listopada odbędą się ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Jako pierwsze zostaną wyjęte z grobu i zbadane ciała prezydenckiej pary: Lecha i Marii Kaczyńskich. Ekshumacje muszą odbywać się w ściśle określonych warunkach, w dokładnie wskazanym czasie. Jak wygląda ekshumacja ciała? Ekspert Adam Ragiel przy zwłokach pracuje już kilkanaście lat. W rozmowie z SuperExpress.tv ekspert wyjaśnia jak wygląda proces badania zwłok.

Ekshumacje to teraz jeden z głównych tematów polskiej polityki, a to dlatego, że już niebawem rozpoczną się ekshumacje smoleńskie. Przebadanych zostanie prawie 90 ciał ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Ekshumacji i badaniom nie zostaną poddane tylko te ofiary, których ciała przed pogrzebem zostały skremowane oraz dziewięć osób, które już były ekshumowane w poprzednich latach.

Jak wygląda ekshumacja zwłok?

Ekspert Adam Ragiel w rozmowie z SuperExpress.tv podkreśla, że zazwyczaj ekshumacji dokonuje się na prośbę rodziny zmarłego, gdy bliscy chcą przenieść szczątki zmarłego na inny cmentarz do np. rodzinnego grobowca. Ragiel zaznaczył też, że czasem ekshumację wykonuje się na zlecenie prokuratury. Ekshumację przeprowadza się w godzinach porannych, około 5-6 rano. Na miejscu obecny musi być przedstawiciel SANEPID-u, obecny jest też grabarz, a także firma, która będzie transportowała zwłoki. Przy wyciąganiu zmarłego z grobu może być też obecna rodzina. Jeśli chodzi o sprawy techniczne to potrzebna jest trumna zastępcza, bo wiadomo, że ta, w której został pochowany zmarły, może być już tylko we fragmentach. Jest też trumna ekshumacyjna wyłożona w środku blachą.

Jak wygląda ciało po kilku tygodniach, kilku miesiącach, a jak po kilku latach od pochowania?

Ekspert wyjaśnia, że po kilku tygodniach ciało może być w dobry stanie, ale bywa, że tkanki będą nagazowane, bo zaczyna się rozkład. Później ciało zaczyna gnić, a po kilku latach mogą w grobie zostać już same kości.

Według przepisów, jeśli ekshumacje zaleca prokuratura, to na miejscu musi być też prokurator, a także technik kryminalistyki. Jeśli wolą rodziny jest, by w ekshumacji uczestniczył duchowny, to jest to zezwolone.

Zobacz: Ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. Proboszcz katedry UJAWNIA szczegóły

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: