WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Kaczyński MIAŻDŻY Tuska! Sondaż SE.pl i NOWA TV

Kaczyński MIAŻDŻY Tuska! Sondaż SE.pl i NOWA TV

14.03.2017, godz. 14:00
Tusk i Kaczyński
Tusk i Kaczyński foto: Fotomontaż SE.pl

Prezydent Andrzej Duda, charyzmatyczny ojciec Tadeusz Rydzyk, a może porywający do działania miliony serc Jurek Owsiak? Który z nich jest najbardziej wpływowym Polakiem? Żaden z nich! Zdaniem większość Polaków to nikt inny, a Jarosław Kaczyński jest najbardziej wpływowym mężczyzną w Polsce. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla SE.pl i NOWA TV.

Na pytanie: - Kto jest według Ciebie najbardziej wpływowym Polakiem? - najwięcej respondentów odpowiedziało, że Jarosław Kaczyński. Prezes PiS został wskazany aż przez 63 proc. badanych. Drugie miejsce w sondażu Instytutu Badań Pollster dla SE.pl i NOWA TV zajął przewodniczący Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk. Zdaniem 11 proc. to on jest najbardziej wpływowym Polakiem. Miejsce trzecie w sondaży zajął natomiast Andrzej Duda - 7 proc. Dopiero na kolejnych miejscach znaleźli się: ojciec Tadeusz Rydzyk - 5 proc., Jan Paweł II - 4 proc., były prezydent i legenda Solidarności Lech Wałęsa i piłkarz Robert Lewandowski - po 3 proc., twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak - 2 proc., biznesmen Zbigniew Stonoga i założyciel Polsatu Zygmunt Solorz-Żak - po 1 proc.


Dlaczego to właśnie Kaczyński jest postrzegany najbardziej wpływowy Polak? Zdaniem prof. Kazimierza Kika  to zrozumiałe, bo stoi on na czele partii rządzącej: - Wiadomo, że Kaczyński jest przewodniczącym zwycięskiej formacji politycznej, a rząd pani Szydło jest rządem PiS. Niektórzy zresztą tak go nazywają: rząd PiS, a nie rząd Polski. To Kaczyński deleguje kandydatów na stanowiska, jako przewodniczący formacji, jako wódz, to jest dobra taktyka, bo on sam ma bardzo duży negatywny elektorat. To w jego rękach są cugle polityczne - mówi SE.pl politolog. I dodaje, że wyniki sondażu pokazują, że ludzie właściwie oceniają sytuację: - Wyniki Kaczyńskiego w porównaniu z Tuskiem świadczą o realizmie Polaków. On jest niby gdzieś wysoko, ale jest tylko instrumentem, owszem honorowym i prestiżowym, ale instrumentem. W rękach Tuska jest władza formalna, proceduralna, nie ma on realnej władzy. Koordynuje on pracę tych, którzy mają realną władzę - ocenia politolog.

Pytanie w sondażu było pytaniem otwartym. Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Pollster w dniach 07-08.03.2017 roku na próbie 1040 dorosłych Polaków.

Zobacz też: Szydło MARIONETKĄ Kaczyńskiego? Co na to Polacy - SONDAŻ

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: