WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Kaczyński: Nie poprzemy Tuska na drugą kadencję, może dostać zarzuty

Kaczyński: Nie poprzemy Tuska na drugą kadencję, może dostać zarzuty

05.10.2016, godz. 05:00
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński foto:

Rząd PiS nie poprze Donalda Tuska (59 l.) na drugą kadencję w Radzie Europejskiej. Co więcej, prezes partii rządzącej sugeruje, że były szef PO może mieć wkrótce... problemy z prawem. - W Polsce toczą się postępowania i w Sejmie, i w prokuraturze, które mogą doprowadzić do tego, że zostaną mu postawione jakieś zarzuty. Czy taka osoba powinna stać na czele Rady Europejskiej? Mam daleko idące wątpliwości - stwierdził Jarosław Kaczyński (67 l.) w wywiadzie dla "Polska The Times".

To pierwsze, tak jednoznaczne stanowisko Jarosława Kaczyńskiego. - Wyobrażam sobie, że polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję. Tusk to jest wielki problem. Jego dalszy pobyt w Brukseli jest bardzo ryzykowny, przede wszystkim dla Unii Europejskiej. Powinniśmy UE ostrzec przed ewentualnymi problemami - stwierdził szef PiS. Co na to szefowa rządu? - Też mogę sobie to wyobrazić. To wystarczający komentarz - skwitowała krótko Beata Szydło (53 l.).

O jakie zarzuty może chodzić? Otóż prokuratura wznowiła pięć śledztw smoleńskich w sprawach zaniechań czy niedopełnienia obowiązków przez urzędników i poprzednie władze. Jedno z nich dotyczy tak zwanej zdrady dyplomatycznej, czyli artykułu 129 Kodeksu karnego: "kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10". - Widać, że Jarosław Kaczyński może posunąć się do wszystkiego, włącznie z próbą wsadzenia Donalda Tuska do więzienia. To absolutny skandal, że Kaczyński stosuje polityczną zemstę na byłym szefie PO - komentuje nam Borys Budka (38 l.), były minister sprawiedliwości z PO. - Prokuratura pod rządami PiS jest całkowicie upolityczniona. Te słowa prezesa PiS to przekroczenie wszelkich granic. Tego rodzaju straszenie Tuska jest czymś absolutnie niedopuszczalnym - dodaje nam Tomasz Siemoniak (49 l.) z PO.

Tusk odniósł się do wywiadu Kaczyńskiego. "To może debata, Panie Prezesie? O Europie, Polsce i Pana insynuacjach. Jestem do dyspozycji" - napisał na Twitterze. Przypomnijmy, że kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej skończy się w czerwcu 2017 roku.

Zobacz także: Kaczyński JASNO: Wyobrażam sobie, że rząd nie poprze Tuska na drugą kadencję! JEST ODPOWIEDŹ TUSKA!

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: