WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Kapituła Orderu Orła Białego: Andrzej Duda powołał skład

Kapituła Orderu Orła Białego: Andrzej Duda powołał skład

12.08.2016, godz. 17:07
Andrzej Duda
foto: Andrzej Lange/Super Express

Kapituła Orderu Orła Białego z nowym składem. Andrzej Duda powołał do niej pięciu członków: Andrzeja Gwiazdę, Michała Kleibera, Michała Lorenca, Bogusława Nizieńskiego i Zofię Romaszewską. Prezydent uzupełnił również skład Kapituły Orderu Odrodzenia Polski. Powołał do niej Piotra Andrzejewskiego, Ewę Dałkowską, Krystynę Iglicką-Okólską, wiesława Johanna, Władysława Ortyla, Mieczysława Rybę i Krzysztofa Szwagrzyka.

Prezydent Andrzej Duda powołał skład Kapituły Orderu Orła Białego. Do tej pory był w niej sam. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w skład nowej kapituły wchodzą: były opozycjonista i współzałożyciel wolnych związków zawodowych Andrzej Gwiazda, były prezes Polskiej Akademii Nauk Michał Kleiber, kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc, polski prawnik i były Rzecznik Interesu Publicznego Bogusław Nizieński oraz była opozycjonistka i działaczka społeczna Zofia Romaszewska. Prezydent jest przewodniczącym Kapituły i Wielkim Mistrzem Orderu. Przypomnijmy, że byli członkowie Kapituły zrezygnowali ze stanowisk po tym, jak Andrzej Duda objął urząd. Wcześniej oprócz prezydenta w skład kapituły wchodzili: Aleksander Hall (jako sekretarz), Jerzy Buzek, Krzysztof Penderecki i Henryk Samsonowicz.

Order Orła Białego jest najwyższym orderem Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest za "znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej". Został ustanowiony jeszcze w czasach saskich w 1792 roku, a przywrócony po przełomie z 1989 r. Honorowani są nim najwybitniejsi Polacy oraz przedstawiciele obcych państw.

ZOBACZ: Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. Wśród odznaczonych: Wildstein, Kleiber, Lorenc

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: